24 lipca 2022
5 powodów, dla których akumulatory litowo-jonowe do wózków widłowych są lepsze od akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Jeśli stoisz przed zakupem elektrycznych wózków widłowych dla swojej firmy, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć! Wiele firm wybiera elektryczne odpowiedniki z różnych powodów. Jest jednak jeden rodzaj elektrycznych wózków widłowych, który całkowicie zmienia sposób, w jaki firma może wykonywać zakładane prace. Mowa o modelach wyposażonych w baterie litowo-jonowe.

Na wstępie warto zwrócić uwagę, że klient poszukujący elektrycznego wózka widłowego, ma możliwość wyboru pojazdu wyposażonego w akumulator kwasowo-ołowiowy, jak i litowo-jonowy. Pierwsza to bardziej tradycyjna opcja, która była wykorzystywana, aż do wprowadzenia elektrycznych wózków widłowych około 1950 roku. Okazały się one niezawodne, a z czasem wprowadzono ulepszenia, które sprawiły, że są bardziej odpowiednie do pracy w ciężkich warunkach, choć wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych. Z kolei akumulatory litowo-jonowe były produkowane masowo dopiero w latach 90. i są zbudowane w oparciu o inteligentniejszą, czystszą i bardziej wydajną technologię, która obecnie jeszcze bardziej się rozwija.

Baterie litowo-jonowe — krótka historia

Baterie litowo-jonowe to dziś najpopularniejszy rodzaj akumulatorów. Od dziesięcioleci zasilają nasze smartfony, tablety, laptopy i inne urządzenia, w tym wózki widłowe. Pomysł na baterie litowo-jonowe został po raz pierwszy wprowadzony przez firmę Sony w 1991 roku. Po raz pierwszy technologia baterii mogła być ładowana i używana przez więcej niż jeden cykl rozładowania bez utraty mocy. To zrewolucjonizowało sposób, w jaki ludzie korzystają z urządzeń przenośnych, ponieważ mogą teraz ładować swoje urządzenia przez noc i używać ich przez cały dzień, nie martwiąc się o rozładowanie. W rzeczywistości jest to ta sama technologia, która dziś zasila pojazdy elektryczne Tesli.

Jakie są korzyści z przejścia na akumulator litowo-jonowy?

Akumulator litowo-jonowy to najczęstszy typ akumulatora do wózków widłowych. Jest łatwy w użyciu, lekki i ma długą żywotność. Akumulator litowo-jonowy może być używany w szerokim zakresie zastosowań, w tym w rowerach elektrycznych, pojazdach elektrycznych i elektronarzędziach. Wózek widłowy zasilany akumulatorami litowo-jonowymi jest łatwiejszy w utrzymaniu i tańszy w eksploatacji niż wózek zasilany akumulatorami kwasowo-ołowiowymi. Akumulatory litowo-jonowe mają również wyższą gęstość energii, co oznacza, że mogą przechowywać więcej energii na mniejszej przestrzeni niż akumulatory kwasowo-ołowiowe. Jedynym minusem akumulatorów litowo-jonowych jest to, że są droższe w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi.

  1. Akumulatory litowo-jonowe są mało wymagające

Akumulatory kwasowo-ołowiowe zawierają równowagę kwasu i wody, a kiedy kwas osadza się na nie, wtedy akumulator musi być wyrównany. Jeśli masz takie akumulatory, to prawdopodobnie jesteś już zaznajomiony z tym procesem, ponieważ zdarza się on dość często. Dodatkowo należy regularnie sprawdzać poziom płynów, a w okresach chłodzenia starannie regulować temperaturę. W przeciwnym razie żywotność akumulatora ulegnie skróceniu. Porównując do akumulatorów litowo-jonowych, które nie mają płynów, nie mają problemów z rozsądnymi zmianami temperatury i same się wyrównują.

  1. Wózki widłowe z akumulatorem litowo-jonowym pracują dłużej

Chcesz zwiększyć produktywność? Baterie litowo-jonowe mają dłuższy czas pracy, co oznacza mniej przerw i więcej czasu poświęconego na zadania, które dodają wartości, zamiast na ładowanie baterii wózków widłowych. Wydajność baterii litowo-jonowych nie zmniejsza się z czasem w miarę rozładowywania się baterii.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!
  1. Są łatwiejsze do naładowania

Dla operatorów ważne jest, aby monitorować moc baterii każdego modelu elektrycznego. Jednak w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych nie wolno używać wózka widłowego powyżej poziomu 30%, a niektórzy producenci zalecają operatorom, aby nie przekraczać poziomu 50%.  Akumulatory kwasowo-ołowiowe mogą być używane do poziomu 20%, zanim będą wymagały ładowania, co jest kolejnym czynnikiem ograniczającym przestoje i zwiększającym produktywność zespołu. 

  1. Litowo-jonowe wózki widłowe mają dłuższą żywotność

Litowo-jonowe wózki widłowe mają dłuższą żywotność niż ich ołowiowo-kwasowe odpowiedniki. Podczas gdy model z akumulatorem kwasowo-ołowiowym może w normalnych warunkach wytrzymać 1500 cykli, model z akumulatorem litowo-jonowym powinien wytrzymać do 3000 cykli.

  1. Litowo-jonowe wózki widłowe są bezpieczniejsze

Wózki widłowe litowo-jonowe są bezpieczniejsze dla środowiska, ponieważ mają niższą emisję i są bardziej wydajne. Akumulator w litowo-jonowym wózku widłowym jest połączony z silnikiem elektrycznym, który jest znacznie wydajniejszy niż silnik wysokoprężny tradycyjnego wózka widłowego. Akumulator litowo-jonowy ma nawet pięciokrotnie większą gęstość energii niż akumulator kwasowo-ołowiowy. Można go również naładować w zaledwie dwie godziny, podczas gdy ładowanie akumulatora kwasowo-ołowiowego zajmuje osiem godzin. Oznacza to, że możesz szybciej wrócić do pracy po wyczerpaniu baterii, co skraca przestoje i zwiększa produktywność.