14 listopada 2021
Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Zostanie operatorem wózka widłowego nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wymaga szerokiego zestawu umiejętności, które trzeba nabyć z biegiem czasu. Kształcenie w tym zawodzie może trwać do kilku tygodni.

Szkolenie podzielone jest na dwie części — praktyczną i teoretyczną. Pierwsza część szkolenia skupia się na podstawach maszyny i jej elementach, po której następuje sesja teoretyczna, która jest niezbędna, aby móc prowadzić wózek widłowy bez żadnych wypadków. Innym ważnym aspektem tego szkolenia jest to nauczenie się obsługiwania wózka w bezpieczny sposób w różnych typach środowisk, takich jak wewnątrz lub na zewnątrz, w wąskich przestrzeniach lub nie.

Rola operatora wózka widłowego w firmie

Praca operatora wózka widłowego jest niezbędna do funkcjonowania wielu firm. Operator posiadający odpowiednie uprawnienia może być odpowiedzialny za załadunek i rozładunek towarów wewnątrz magazynu, jak i na zewnątrz. Operatorzy wózków widłowych są również odpowiedzialni za sortowanie towarów w magazynach według rodzaju lub rozmiaru. Muszą przestrzegać przepisów bezpieczeństwa, zmniejszając tym samym liczbę wypadków w miejscu pracy.

Szkolenie jest istotną częścią każdej branży, nie tylko jeśli chodzi o bezpieczeństwo wózków widłowych. Szkolenie w zakresie obsługi wózków widłowych może wydawać się trudnym zadaniem dla kogoś, kto nie ma dużego doświadczenia w tym temacie, jednak wcale nie musi tak wyglądać! Istnieje wiele różnych sposobów szkolenia nowych pracowników w zakresie obsługi wózków. Firmy organizujące kursy mogą stosować tradycyjne metody, takie jak wykłady i pokazy, lub mogą korzystać z bardziej nowoczesnych metod.

Co otrzymuje kursant po zakończonym szkoleniu?

Ukończone szkolenie oznacza tak naprawdę otwarte drzwi to pracy w zawodzie. Cena za kurs ustalana jest indywidualnie przez różne firmy, dlatego warto przed podjęciem ostatecznej decyzji przeprowadzić rozeznanie rynku. W cenie kursu na operatora wózków widłowych można oczekiwać przeprowadzenie pełnego szkolenia, które obejmuje część teoretyczną i praktyczną, która będzie dotyczyć obsługi urządzeń objętych tematyką szkolenia. Kursant otrzyma także materiały szkoleniowe, które pozwolą utrwalić wiedzę, a także firma odpowiedzialna za kurs organizuje niezbędne formalności do przeprowadzenia egzaminu UDT.

Jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać operatorem wózka widłowego?

Najpierw należy poznać wymagania dotyczące licencji na wózek widłowy. Kandydat, który zamierza przystąpić do kursu, powinien mieć ukończone 18 lat oraz wykształcenie m.in. podstawowe. Umiejętności, jakie są potrzebne, aby zostać operatorem wózka widłowego, obejmują podstawowe umiejętności matematyczne, dobre zdolności widzenia i słyszenia, świadomość pasa ruchu i dobre podążanie za wskazówkami. Jak widać, wszystkiego można się nauczyć w trakcie kursu, wybierając odpowiednią firmę. Uprawnienia UDT wydawane są na wszystkie typy wózków widłowych, które wykorzystywane są w większości firm (wózki widłowe spalinowe, gazowe, elektryczne). Na życzenie kandydata możliwe jest wydanie kursu w języku innym niż Polski.

Podsumowując, aby odnieść sukces jako operator wózka widłowego, musisz skupić się na bezpieczeństwie. Niezależnie od branży, w której pracujesz, jeśli wózki widłowe są częścią Twojego codziennego życia, ważne jest, abyś skupił się na ich odpowiednim wykorzystaniu.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!