Palety umożliwiają transport i przechowywanie różnego typu ładunków, wymienione platformy zastosowanie znajdują w sklepach, magazynach, centrach logistycznych i w wielu innych miejscach. W zależności od preferencji i potrzeb do wyboru mamy palety drewniane, metalowe, plastikowe o różnej wielkości. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury!
Rodzaje palet
- Palety drewniane ‒ palety drewniane wykorzystywane są między innymi w centrach logistycznych, w magazynach oraz w zakładach produkcyjnych. Tego typu palety są trwałe, odporne na różnego typu uszkodzenia i uniwersalne ‒ sprawdzają się w przypadku różnego typu ładunków. Wśród palet drewnianych wyróżniamy:
- Palety otwarte, znane również pod nazwą Euro Palety ‒ czterowejściowe, blokowe.
- Palety zamknięte ‒ czterowejściowe, blokowe.
- Palety Stringer ‒ czterowejściowe, zamknięte od dołu.
- Palety Bearer ‒ dwuwejściowe, blokowe.
- Palety plastikowe – palety plastikowe są mniej trwałe i tańsze niż palety drewniane ‒ nie różnią się jednak pod względem konstrukcyjnym. Palety plastikowe są dość lekkie i bezproblemowe w utrzymaniu w czystości, zastosowanie znajdują głównie w przemyśle spożywczym.
- Palety metalowe ‒ palety metalowe są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników, przede wszystkim sprawdzają się w przemyśle hutniczym i motoryzacyjnym.
Rodzaje ze względu na normy
Rodzaje palet wyróżnić również możemy na podstawie norm, którym podlegają, są to:
- Paleta EPAL ‒ to drewniana, czterowejściowa paleta, która podlega normie europejskiej EN 13698-1 oraz Kodeksowi UIC 435. Paleta musi posiadać oznaczenia EPAL na wszystkich wspornikach zewnętrznych lub oznaczenia EPAL i EUR na przeciwległych wspornikach zewnętrznych skrajnych.
- Paleta EUR ‒ czterowejściowa, drewniana paleta, zgodna z normą europejską EN 13698-1 oraz z Kodeksem UIC 435. Na tego typu palecie znajdują się oznaczenia UIC (lub oznaczenia charakterystyczne dla danych kolei), umieszczone na przeciwległych wspornikach zewnętrznych skrajnych oznaczenia EUR.
- Paleta CHEP, LPR ‒ są to palety pool’u zamkniętego (prywatnego) o wymiarach 800×1200 mm, w kolorach niebieskim lub czerwonym. Na wspornikach palet widoczne są oznaczenia CHE lub LPR.
- Paleta jednorazowa ‒ to płaskie, drewniane palety o różnych wymiarach, które nie podlegają określonym normom.
Najważniejsze parametry palet
Na jakie kwestie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania palet?
- Materiał ‒ bardzo istotnym parametrem każdej palety jest materiał, z którego została wykonana. Wyróżniamy palety drewniane, metalowe oraz plastikowe.
- Wymiary ‒ kolejnym parametrem jest wielkość palet, wyróżniamy palety w rozmiarach:
- 800 x 600 mm
- 800 x 1200 mm
- 1000 x 1200 mm
- 1200 x 1200 mm
Dlaczego warto używać palet?
Palety umożliwiają bezpieczny transport i magazynowanie różnego typu ładunków ‒ zarówno tych ciężkich i dość dużych, jak również niewielkich i lekkich. Co więcej, towar umieszczony na paletach znacznie łatwiej załadować i rozładować. Dzięki paletom możemy też sprawnie przewieźć i podnosić towar z wykorzystaniem wózków widłowych.
Warto tutaj wspomnieć również o tym, że palety są niedrogie i bezproblemowe w naprawie, palety wielokrotnego użytku z pewnością wystarczą nam na bardzo, bardzo długo.
Podsumowanie
Wyróżniamy palety o różnej wielkości, drewniane, metalowe i plastikowe. Palety w znacznym stopniu ułatwiają transport i magazynowanie różnego rodzaju ładunków i znajdują zastosowanie w wielu branżach ‒ od sklepów i magazynów po hurtownie i hale produkcyjne.