24 października 2022
nowy czy stary wózek widłowy?

Wózki widłowe to częsty widok w magazynach i zakładach produkcyjnych. Służą do przemieszczania towarów po obiekcie i można je znaleźć w wielu różnych branżach. Omówimy korzyści płynące z używania wózka widłowego w magazynie lub zakładzie produkcyjnym, jak i przedstawimy zalety i wady używania wózka widłowego z silnikiem wysokoprężnym w różnych okolicznościach.

Wózki widłowe z silnikiem diesla oferują szereg oczywistych zalet operacyjnych, w tym większy moment obrotowy i zwiększona moc dla podnoszenia ciężkich ładunków. Olej napędowy może być tańszy niż inne rodzaje paliwa. Wózki widłowe można szybko napełnić olejem napędowym za pomocą systemu dystrybutorów, podobnego do stacji benzynowych, co może znacząco redukować przerwy w pracy.  W Polsce jednak istnieją przepisy, które w sposób szczególny ograniczają stosowanie wózków widłowych z silnikiem wysokoprężnym w pomieszczeniach zamkniętych, Zdecydowanie zalecamy, aby nasi klienci używali wózków z silnikiem diesla wyłącznie na zewnątrz, aby chronić zdrowie i bezpieczeństwo swoich operatorów i pracowników w dłuższej perspektywie.

Na zewnątrz czy w środku?

Przy zakupie wózka widłowego wiele powinno zależeć od tego, czy chcemy używać wózka widłowego w pomieszczeniach, czy na zewnątrz, czy też w kombinacji obu. Generalnie chodzi o dwie kwestie – teren, po którym będzie poruszał się wózek, oraz jakość powietrza w miejscu pracy. Olej napędowy generalnie nie może być stosowany w wózkach widłowych pracujących tylko w pomieszczeniach, jednak nowsze modele wprowadziły wiele ulepszeń w zakresie jakości powietrza w porównaniu do starszych modeli. Praca silników Diesla w zamkniętej przestrzeni może szybko wypełnić obszar cząstkami stałymi i gazami tworząc niższe niż dopuszczalne poziomy jakości powietrza.  

Wózki widłowe z silnikami wysokoprężnymi są używane głównie na zewnątrz, a tylko w ograniczonym zakresie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Przy prawidłowo utrzymanych wózkach widłowych, propan zazwyczaj spala się znacznie czyściej niż olej napędowy i może być łatwo stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Spaliny generowane przez wózki widłowe z silnikiem wysokoprężnym – czy są niebezpieczne?

Wózki widłowe z silnikiem wysokoprężnym generują spaliny, ponieważ ich silniki spalają olej napędowy podczas pracy. To, o czym warto wiedzieć, zastanawiając się, czy można używać wózka widłowego z silnikiem Diesla w pomieszczeniach zamkniętych, to skład spalin:

  • Gaz i pary: głównie powszechne gazy występujące w powietrzu, takie jak azot, tlen, para wodna i dwutlenek węgla, ale istnieją również niebezpieczne substancje chemiczne, w tym podtlenek azotu, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i tlenek węgla,
  • Drobne cząstki: znane jako cząstki stałe oleju napędowego (DPM) obejmują drobne cząstki węgla – niebezpieczne substancje chemiczne znane jako węglowodory wielopierścieniowe (PAHs) przylegają do powierzchni cząstek węgla

Jakie są skutki zdrowotne narażenia na opary spalin z silników Diesla?

Pracownicy i pracownice narażeni na działanie spalin z silników Diesla mogą doświadczyć niektórych z następujących krótkoterminowych lub długoterminowych negatywnych skutków zdrowotnych. Spaliny diesla to mieszanka gazów i cząstek pochodzących z silnika. Obejmuje tlenki azotu, pyły, tlenek węgla i tlenki siarki. To znane czynniki rakotwórcze, które mogą powodować raka i inne choroby. Ryzyko raka płuc wzrasta wraz z narażeniem na spaliny z silników Diesla oraz z czasem narażenia. Narażenie na spaliny z silników Diesla może również powodować choroby serca, udar mózgu i problemy z oddychaniem. Wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia objawów astmy, takich jak kaszel lub świszczący oddech.

Jak wybrać najlepszy wózek widłowy z silnikiem wysokoprężnym do swoich potrzeb

Wózek widłowy diesel to rodzaj wózka widłowego napędzanego silnikami Diesla. Niektóre z najczęstszych zastosowań znajdują się w magazynach, centrach dystrybucji i innych warunkach przemysłowych. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego wózka widłowego z silnikiem wysokoprężnym do swoich potrzeb. 

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!

Obejmują one między innymi:

  • Udźwig – Udźwig wózka widłowego z silnikiem Diesla będzie się różnić w zależności od tego, do czego zamierzasz go używać. Na przykład, jeśli musisz podnosić ciężkie ładunki, będziesz potrzebować modelu do dużych obciążeń o większej nośności,
  • Rozmiar wózka – wózki widłowe z silnikiem wysokoprężnym są dostępne w różnych rozmiarach, co również będzie miało wpływ na wybór odpowiedniego modelu do Twoich potrzeb. Zazwyczaj im większy rozmiar wózka, tym jest on mocniejszy i cięższy,
  • Miejsce do przechowywania – Jeśli masz ograniczoną przestrzeń do przechowywania, elektryczny lub akumulatorowy wózek widłowy może być bardziej odpowiedni, ponieważ wymagają mniej miejsca niż wózki spalinowe.