26 listopada 2022
Czym są wózki paletowe?

Wózki paletowe są niezbędne przy wewnętrznych przepływach towarów i ruchach magazynowych. Są napędzane i poruszane albo czysto ręcznie albo za pomocą silnika elektrycznego, w zależności od wybranego modelu. Jak obsługiwać wózki paletowe i czy nadają się do każdego rodzaju pracy?

Wózki paletowe mają solidną ramę i dwa metalowe widły, które można wsunąć pod palety. W przedniej części wideł znajdują się sztywne rolki ładunkowe, których osie są mocno osadzone na ramie. Wózki paletowe z krótkimi widłami (długość 800 mm) nadają się tylko do utrzymywania palet ekspozycyjnych (palety EUR), natomiast wózki z widłami standardowymi (długość 1.150 mm) mogą utrzymywać dwie palety ekspozycyjne lub jedną standardową. Podobnie oferowane są “paleciaki” z przedłużonymi widłami, za pomocą których można podnieść i przemieścić dwie palety jednocześnie.

Zastosowanie wózków paletowych w handlu detalicznym i przemyśle spożywczym

Wózki paletowe są niezbędnym narzędziem dla każdej firmy, która zajmuje się handlem detalicznym i przemysłem spożywczym. Pomagają przenosić towary z jednego miejsca do drugiego, a także ładować i rozładowywać towary na i z ciężarówek. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów wózków paletowych. Niektóre są zaprojektowane specjalnie do użytku w handlu detalicznym i przemyśle spożywczym, podczas gdy inne mogą być wykorzystywane w innych branżach, takich jak budownictwo czy magazynowanie. Wózki paletowe to must-have w tej branży. Mają wiele różnych zastosowań.

W supermarketach, sklepach dla majsterkowiczów oraz w przemyśle, na co dzień używane są ręczne wózki paletowe, wózki niskopodłogowe i elektryczne wózki niskopodłogowe. Nadają się do transportu palet, wysokość podnoszenia zwykle wynosi od 115 do 122 mm. Wózki widłowe magazynowe są łatwe w obsłudze, nie wymagają uprawnień na wózki widłowe i zmniejszają obciążenie pracowników.

Jak obsługiwać wózek paletowy?

W odniesieniu do sposobu działania wózków paletowych rozróżnia się ręczne i elektryczne wózki paletowe. Działanie wózka paletowego zawsze zależy od konstrukcji pojazdu. Poniższy opis ilustruje typową obsługę ręcznego wózka paletowego.

Krok 1:

Znajdź dźwignię zwalniającą i stań za wózkiem paletowym. Dźwignia opuszczania wózka paletowego jest często małą dźwignią pośrodku zaokrąglonego uchwytu na dyszlu.

Krok 2: 

Wciśnij dźwignię opuszczania, aby opuścić widły. Jeśli widły są już całkowicie opuszczone, nie zobaczysz żadnego dalszego ruchu. Widły powinny znajdować się tylko kilka centymetrów nad ziemią.

Krok 3:

Wjedź widłami pod paletę. Tuż przed wjechaniem pod możesz zobaczyć, czy widły zmieszczą się pod spodem, czy nie. Jeśli nie pasują, wózek nie został wystarczająco opuszczony. Następnie spróbuj ponownie ścisnąć dźwignię opuszczania, aby widły opadły dalej.

Krok 4:

Podnieś wózek paletowy za uchwyt. Trzymając widły pod płozami, pociągnij język do siebie, z dala od palety, w kierunku podłoża ruchem ukośnym. Powinieneś poczuć, jak wózek powoli podnosi się pod wpływem siły grawitacji.

Krok 5:

Przesuń wózek paletowy. Jeśli paleta się nie ciągnie, jest wystarczająco podniesiona. Pociągnij za uchwyt wózka paletowego, aby przesunąć podniesioną paletę w dowolnym kierunku.

Różne modele wózków paletowych do wyboru

Na rynku dostępnych jest naprawdę sporo wózków paletowych, w różnych wariantach. Cechą wyróżniającą jest napęd. Możemy wyróżnić albo wózki paletowe ręczne lub elektryczne. Ręczny wózek nie posiada napędu elektrycznego. Operator wózka paletowego musi wywierać siłę, aby podnosić i opuszczać widły, a także sam proces. Większość ręcznych wózków paletowych jest przeznaczona do palet o wadze do 3 ton.

Z kolei elektryczny wózek paletowy wymaga mniej wysiłku w obsłudze. Energia potrzebna do jazdy oraz podnoszenia i opuszczania pochodzi z akumulatora. Jest napędzany silnikiem elektrycznym. Dlatego operator musi być zaznajomiony ze specjalnym działaniem elektroniki. Jest to również konieczne, ponieważ sterownica w wariancie elektrycznym służy nie tylko do kierowania. Pozwala jednocześnie przyspieszać i hamować. W tym celu na dyszlu znajduje się przełącznik dwustabilny lub uchwyt obrotowy. Większość wózków paletowych jest zaprojektowana tak, aby operator szedł za wózkiem. Inne warianty są wyposażone we własną kabinę kierowcy. Oba warianty są ważne w praktyce logistycznej.

Ważną rolę odgrywa technologia pracy wózka podnośnikowego i jego prawidłowa eksploatacja. Dlatego należy opracować i udostępnić instrukcje obsługi i użytkowania wózków podnośnikowych. Dozwolone jest tylko zgodne z przeznaczeniem użytkowanie wózków podnośnikowych. Jeśli poszukujesz sprawdzone rozwiązania do swojej firmy, skorzystaj z usług naszej wypożyczalni wózków UTB Polska.