10 czerwca 2022
Dlaczego szkolenie pracowników w zakresie obsługi wózków widłowych jest tak istotne?

Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności — jeżeli Twoi pracownicy w ramach swojej pracy korzystają z wózków widłowych, niezbędne jest zapewnienie im odpowiednich szkoleń, dbanie o uprawnienia, ale przede wszystkim postawienie na wózki widłowe najwyższej jakości.

Bez powyższych właściciel firmy lub kierownik odpowiedzialny za pracę magazynu ponosi całkowitą odpowiedzialność za wszelkie wypadki, które mogą się zdarzyć. Te z kolei zawsze niosą za sobą mniej lub bardziej poważne konsekwencje, z którymi firma będzie musiała się zmierzyć. A to z kolei niepotrzebne koszty, których łatwo można uniknąć.

Podstawy, czyli szkolenie z obsługi wózka widłowego

Jednym z najczęściej pomijanych kosztów związanych z nieodpowiednim przeszkoleniem pracowników zatrudnionych w magazynie czy w firmie przemysłowej w zakresie obsługi wózków widłowych są pieniądze, które będziesz musiał przeznaczyć na ich konserwację. Pracownicy, którzy nie zostali odpowiednio przeszkoleni, nie będą pewni za sterami pojazdu, dlatego firma powinna w pierwszym kroku zainwestować w przeszkolenie pracowników, nawet tych posiadających już odpowiednie kwalifikacje.

Brak szkoleń pracowników to spowolnienie procesów

Tracisz pieniądze tam, gdzie powinieneś zarabiać! Jeśli zdecydowałeś się zainwestować w wózki widłowe, niezależnie czy wybrałeś wynajem wózków widłowych czy zainwestowałeś w nowy model po to, aby przyspieszyć codzienne procesy i zadania, rozsądne jest, abyś zainwestował również w szkolenia dla pracowników, które umożliwią bezpieczną i efektywną pracę.

Wózki widłowe to ciężkie pojazdy, dlatego też w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek wypadku, pojawią się nie tylko szkody na zdrowiu, ale i sprzętu. Wypadki w firmie mogą prowadzić do uszkodzenia innych maszyn, sprzętu, a nawet konstrukcji Twojej obiektu, którego naprawa będzie kosztowna!

Regularnie prowadzone szkolenia z zakresu obsługi wózków widłowych to nie tylko dobry pomysł, ale także obowiązek prawny. Jako pracodawca masz obowiązek zapewnić swoim pracownikom odpowiednie szkolenie w zakresie wykonywanej przez nich pracy. Jeśli więc okaże się, że nie zapewniłeś swoim pracownikom odpowiedniego szkolenia w zakresie obsługi wózków widłowych, możesz spodziewać się wysokich i dotkliwych kar.

Koszty prawne związane z brakiem szkoleń pracowników

Jeśli któryś z Twoich pracowników ulegnie wypadkowi i w jego wyniku dozna obrażeń, jako firma możesz liczyć się z tym, że zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Jeśli nie przeszkoliłeś pracowników w wystarczającym stopniu, możesz spodziewać się dodatkowych kosztów. 

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!

Warto zawsze pamiętać, że jako pracodawca masz  obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom, zwłaszcza jeśli chodzi o obsługę wózków widłowych. Jeśli nie zapewnisz swoim pracownikom odpowiedniego poziomu szkoleń i nie będziesz ich na bieżąco przeprowadzał, będziesz bezpośrednio odpowiedzialny za wszelkie wypadki, którym ulegną pracownicy.

Dlaczego bezpieczeństwo wózków widłowych jest ważne?

Wózki widłowe to pojazdy, które służą do przenoszenia materiałów z jednego miejsca na drugie. Stosowane są w magazynach, zakładach produkcyjnych i na budowach. Wózki widłowe mogą być jednak niebezpieczne, jeśli nie są obsługiwane prawidłowo.

Bezpieczeństwo w obsłudze wózka jest ważne dla bezpieczeństwa operatora wózka widłowego, innych osób pracujących w pobliżu wózka widłowego oraz wszystkich osób, które mogą znajdować się w pobliżu podczas obsługi wózka widłowego. Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do wypadków z udziałem wózka widłowego, w tym:

  • niewłaściwe użycie,
  • brak czynności konserwacyjnych,
  • brak szkoleń,
  • niewłaściwie oznaczone zagrożenia.

Korzystanie z wózków widłowych w firmie — jak odpowiednio do tego podejść?

Twoi pracownicy są Twoim najcenniejszym kapitałem — upewnij się, że są odpowiednio przeszkoleni, aby wykonywać swoją pracę w sposób bezpieczny, skuteczny i zgodny z prawem.

Bezpieczeństwo pracy z wózkami widłowymi to główny problem wielu firm. Wózki widłowe to ciężkie maszyny, które mogą spowodować poważne obrażenia, jeśli nie są używane prawidłowo. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest upewnienie się, że operatorzy wózków widłowych zostali odpowiednio przeszkoleni w zakresie obsługi sprzętu. Operator musi wiedzieć, jak obsługiwać wózek widłowy, a także znać jego ograniczenia, takie jak udźwig i promień skrętu, aby praca była nie tylko wydajna, ale i bezpieczna. Ważne jest również, aby wiedzieli, jak bezpiecznie korzystać z niego w pobliżu pieszych lub innych pracowników, którzy mogą znajdować się na jego drodze.