20 maja 2019
zarobki operatora

Umiejętność obsługi wózków widłowych jest coraz bardziej doceniana, a doświadczeni operatorzy nie narzekają na brak pracy ‒ końcu wózki widłowe wykorzystywane są w halach przemysłowych i produkcyjnych, w sklepach, magazynach czy w centrach logistycznych. Jakie obowiązki należą do operatorów i na jakie zarobki mogą liczyć osoby wykonujące ów zawód? Zachęcamy do lektury!

Obowiązki operatora

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących wynagrodzenia operatora wózka widłowego, zacznijmy od omówienia obowiązków, którym musi stawić czoła. Mówiąc najprościej, operator wózka widłowego odpowiedzialny jest za obsługę wózka widłowego, a dokładniej, za:

  • załadowanie i rozładowanie różnego typu artykułów
  • transport ładunków
  • dbałość o stan techniczny urządzenia
  • wymianę butli gazowych
  • stosowanie procedur umożliwiających minimalizację strat oraz stłuczek w miejscu pracy, na przykład w magazynie

Co trzeba zrobić, aby zostać operatorem wózka widłowego?

Operatorem wózka widłowego może zostać osoba pełnoletnia, sprawna fizycznie, która posiada odpowiednie uprawnienia i orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Niezbędne jest też ukończenie kursu operatora wózka widłowego i zdanie egzaminu.

Wynagrodzenie operatora wózków widłowych

Miesięczne, średnie wynagrodzenie dla operatora wózka widłowego wynosi 3 860 zł brutto, czyli około 2810 zł netto. 3860 zł brutto to mediana, oznacza to, że 50% operatorów zarabia więcej i 50% mniej.

Najwięcej operatorów wykazuje zarobki w przedziale 3 400 zł  do 4 410 zł brutto. Najgorzej opłacani operatorzy wózków widłowych otrzymują pensję poniżej 3400 zł brutto, co w przeliczeniu na stawkę netto i założeniu, że operator zatrudniony jest w oparciu o umowę o pracę daje 2 435,81 zł.

Powyżej przedstawione zarobki dotyczą pensji w Polsce, za granicą operator wózka widłowego zarabia nawet 3 razy więcej.

Od czego zależy wynagrodzenie operatora wózka widłowego?

Jak widać powyżej, zarobki operatorów wózków widłowych są różne i wahają się od 2018 zł do 2680 zł netto. Od czego zależy wysokość wynagrodzenia? Tutaj sprawa wygląda tak samo, jak w innych branżach, na wysokość wypłaty wpływ mają:

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!
  • Doświadczenie operatora – staż pracy często idzie w parze z wysokością wynagrodzenia.
  • Dodatkowe kursy i szkolenia – wszelkiego typu kursy i dodatkowe umiejętności działają na korzyść operatora.
  • Region zatrudnienia – w różnych województwach operatorzy mogą liczyć na różne zarobki, największą pensję otrzymują pracownicy w województwie mazowieckim, o około 300 zł mniej otrzymują operatorzy z województw wielkopolskiego i śląskiego. Najmniej zarabiają operatorzy województw pomorskiego i łódzkiego.
  • Firma – niektóre branże bardziej doceniają operatorów wózków widłowych, inne mniej, za najbardziej opłacalna uchodzi branża motoryzacyjna, za najmniej opłacalną elektroniczna.

Praca operatora wózka widłowego to praca trudna, ale dająca wiele satysfakcji. Co więcej, operatorów wózków widłowych wciąż brakuje i są oni coraz bardziej doceniani.

Zapisz się na kurs na wózek widłowy u naszego partnera – https://kursnawozekwidlowy.pl