Wózki widłowe znajdują zastosowanie w wielu branżach – wymienione urządzenia umożliwiają sprawny transport różnego typu ładunków, kompletację zamówień i wykonanie wielu innych prac. Oprócz parametrów samego wózka niezwykle ważny jest też osprzęt ‒ dziś skupimy się na widłach. Co warto o nich wiedzieć i jak dobrać te idealne do typu wózka widłowego? Zachęcamy do lektury!
Zużycie wideł
Aby widły umożliwiły bezpieczne wykonywane różnego typu prac, nie mogą być zużyte. W jaki sposób sprawdzić poziom zużycia wideł? Jest to bardzo proste ‒ wystarczy suwmiarka. Kontrolę zużycia wideł zaczynamy od sprawdzenia grubości widły pionowej ‒ ona nigdy nie ulega zużyciu. Po pokonaniu takiego pomiaru zyskamy informacje na temat grubości nowej widły. Następnie mierzymy grubość widły poziomej ‒ pomiar należy przeprowadzić na wysokości 50mm od zgięcia widły. Zużycie wideł nie może być większe niż 10%, nie może też wynosić więcej niż 5mm.
Oprócz pomiarów zużycia wideł należy również skontrolować, czy na widłach nie ma uszkodzeń mechanicznych.
Jakie widły wybrać?
Przy doborze wideł należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, między innymi na takie parametry, jak:
- Udźwig wózka widłowego ‒ suma udźwigu dwóch wideł powinna być równa maksymalnemu udźwigowi wózka widłowego. Jeśli maksymalny udźwig wózka wynosi 3t, udźwig każdej z wideł powinien wynosić 1,5 tony. Udźwig wideł podawany jest zawsze przy środku ciężkości 500 mm, na przykład 1500kg x 500 mm.
- Długość wideł ‒ długość wideł musi być dostosowana do rodzaju wykonywanych prac.
- Klasa karetki wideł ‒ standardowe widły zawieszane są na karetce ‒ płycie czołowej wózka. Zanim więc kupimy widły powinniśmy określić klasę karetki, wyróżniamy pięć klas, są to:
- klasa I ‒ najmniej popularna,
- klasa II ‒ najczęściej wykorzystywana w wózkach o udźwigu do 2,5 tony
- klasa III ‒ bardzo często spotykana w wózkach o udźwigu wynoszącym 3-3,5 tony
- klasa IV
- klasa V
Dodatkowo w każdej klasie wyróżniamy dwie podgrupy, typ A i typ B. Klasą kratki możemy ustalić na podstawie przeprowadzonych pomiarów ‒ mierzymy odległość od spodu górnego zaczepu na widłę, aż do samego jej dołu . Wartości sprawdzamy w tabeli.
Oznaczenie wideł
Pamiętajmy również, aby dokładnie sprawdzić oznaczenia na każdej z wideł ‒ zapisywane są w uniwersalny sposób i nie różnią się w zależności od marki lub producenta.
Oznaczenia dostarczają nam takich informacji, jak:
Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?
Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?
Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!
Napisz do nas!- szerokość wideł
- grubość wideł
- długość wideł
- maksymalny udźwig
- wartość określająca środek ciężkości dla maksymalnego obciążenia wideł
- numer seryjny
Znany jest również inny system znakowania wideł, w przypadku którego oznaczenia dostarczają nam informacji na temat takich kwestii, jak:
- numer seryjny
- data produkcji elementu
- udźwig maksymalny i środek ciężkości
- kraj produkcji
Wymogi UDT
Do wideł musi być dołączone Świadectwo Zgodności ‒ jest to dokument, który potwierdza, że widły zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi normami. Warto pamiętać, że podczas kontroli przedstawiciel Urzędu Dozoru Technicznego sprawdzi Świadectwo Zgodności, jak również inne kwestie, na przykład, czy udźwig wideł jest zgodny z udźwigiem maksymalnym wózka widłowego.
Rodzaje wideł do palet
Wyróżniamy różne rodzaje wideł do wózków widłowych, między innymi są to:
- widły standardowe ‒ zawieszane na karetkę
- widły antystatyczne
- widły przykręcane
- widły z zaczepem typu PIN;
- widły wysuwane
- widły składane
- widły ważące
Zakupić również możemy przedłużki do wideł, tutaj jednak należy pamiętać, że widła musi stanowić przynajmniej 60% podparcie dla przedłużki.
Podsumowanie
Widły to bardzo istotny element wózków widłowych. Aby widły umożliwiły nam bezpieczne i komfortowe wykonywanie różnego typu prac, muszą być odpowiednio dobrane, ważne tutaj są takie parametry, jak długość wideł, udźwig każdej z nich, a także klasa karetki. Pamiętajmy też, że do do wideł musi być dołączone Świadectwo Zgodności.