09 lutego 2022
Jak konserwować wózek widłowy zimą?

Tegoroczna zima była pewnym zaskoczeniem, zwłaszcza pod kątem mało sprzyjających warunków pogodowych. Czy Twój wózek widłowy jest gotowy na ekstremalnie niskie temperatury? Niezależnie od tego czy zdecydowałeś się na zakup wózka widłowego, czy jego wynajem, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, przygotowując się na zimę.

Jeśli masz sporządzony plan konserwacji wózka widłowego, nadal ważne jest przeprowadzenie przedsezonowej kontroli maszyny, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów naprawy lub innych problemów związanych z niskimi temperaturami. Jeśli wynajmujesz wózek widłowy, skontaktuj się z pracownikiem wypożyczalni, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju konserwację powinien otrzymać wózek widłowy w tym czasie. To także dobry moment na weryfikację przyszłego planu serwisowego.

Co należy sprawdzić przed zimą?

Przygotowaliśmy kilka istotnych obszarów do sprawdzenia, jeśli chodzi o sprawdzenie wózka widłowego przed nadejściem zimy.

 1. Silnik i hydraulika
  Niskie temperatury w zimie mogą spowodować spowolnienie lub całkowite zacięcie ruchomych elementów. Warto na bieżąco weryfikować, czy wszystkie komponenty są  dokładnie nasmarowane. Układy hydrauliczne i silniki potrzebują również dłuższego czasu nagrzewania się na mrozie. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zadania należy zawsze odczekać kilka minut, aż wózek widłowy będzie pracował na biegu jałowym bez obciążenia. Wskazane jest również przejrzenie i sprawdzenie każdego narzędzia hydraulicznego. Praca z wózkiem widłowym, kiedy silnik jest zimny, może skutkować drogimi naprawami i wyższym spalaniem. Silniki wykorzystują gęstszą kompozycję paliwową podczas pierwszych 30 minut zapłonu. Jest to czas, w którym para wodna może gromadzić się w oleju i spalinach, ponieważ temperatury są zbyt niskie, aby umożliwić parowanie.
 2. Bateria
  Niskie temperatury wywierają duży nacisk na zasilanie. Może to powodować, w kontekście wózków widłowych elektrycznych, że akumulator rozładuje się szybciej. Podjęcie odpowiednich czynności prewencyjnych, może zaoszczędzić czas i pieniądze. Będąc dalej przy akumulatorze, warto sprawdzić kable i przewody, upewniając się, że są czyste i nieprzerwane.
 3. Układ chłodzenia
  Płyn chłodniczy powinien być w dobrym stanie, a także jego poziom musi być odpowiedni. Przy tej części niezbędne będzie sprawdzenie węży i innych powiązanych przewodów, które mogą być nieszczelne i wymagać wymiany.
 4. Oświetlenie wózka widłowego
  Oświetlenie wózka widłowego musi być przede wszystkim funkcjonalne ze względu na niską widoczność z nadejściem zimy. Wiele wózków widłowych nadal używa świateł halogenowych. Warto rozważyć postawienie na modele, które wyposażone są w oświetlenie LED. Są jaśniejsze i przede wszystkim bardziej wytrzymałe. Sprawdzają się doskonale w niskich temperaturach i w pracy w każdych warunkach.
 5. Opony
  Opony wypełnione powietrzem należy sprawdzić pod kątem odpowiedniego ciśnienia. Ponadto należy sprawdzić wszystkie typy opon, aby upewnić się, że głębokość bieżnika wytrzyma poruszanie się po trudnym terenie. Możesz również wyposażyć opony do wózków widłowych w łańcuchy śniegowe, aby uzyskać dodatkową przyczepność na śliskich nawierzchniach. 
 6. Kabina wózka widłowego
  W wózkach widłowych z wbudowaną kabiną warto upewnić się w pierwszej kolejności co do poprawności działania ogrzewania. Równie istotne są elementy mocujące drzwi, które powinny być nasmarowane, a wycieraczki poruszać się swobodnie.

Okresowy przegląd wózka widłowego zapewni przedłużoną żywotność

Oprócz wymienionych punktów jednym oczywistym, ale czasami pomijanym obszarem jest upewnienie się, że wózek widłowy przeszedł wszystkie regularne przeglądy i prace konserwacyjne. Zaplanowana konserwacja jest ważna, ponieważ zima może być szczególnie bezwzględna dla maszyn, które nie zostały dostatecznie sprawdzone. Przed rozpoczęciem każdej zmiany rutynowe kontrole muszą potwierdzić, że cały sprzęt jest sprawny i bezpieczny.

Posiadanie wózka widłowego może wiązać się z wysokimi kosztami i przede wszystkim o wiele większą odpowiedzialnością. Wielu klientów decyduje się na wynajem wózków widłowych, co jest idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę dużą elastyczność i możliwość dopasowania wózka widłowego do swoich warunków pracy.