12 kwietnia 2022
Jak obliczyć udźwig wózka widłowego?

Jeśli pracujesz jako operator wózka widłowego lub zajmujesz się inwestycjami w firmie, Twoim największym obowiązkiem jest zachowanie bezpieczeństwa podczas obsługi sprzętu do transportu materiałów. Aby zapewnić komfortowe warunki pracy, chcesz mieć pewność, że ładunek, który przewozisz, wykorzystując wózek widłowy, nie przekracza ładowności pojazdu. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić tabliczkę znamionową przed uruchomieniem nowego wózka widłowego. O czym jeszcze należy pamiętać przed rozpoczęciem pracy?

Jeśli jesteś początkującym operatorem wózka widłowego, z pewnością możesz się zastanawiać przy każdym większym ładunku, czy jego transport będzie bezpieczny. Dlatego kupując nowy wózek widłowy lub decydując się na wynajem, jednym z pierwszych zadań, które należy wykonać, jest odczytanie tabliczki znamionowej. Wszystkie wózki widłowe muszą mieć tę tabliczkę, która określa ich udźwig. Często zawiera inne informacje, takie jak wysokość masztu, środek ciężkości i udźwig bez żadnych osprzętów. Takie informacje można także potwierdzić przed podjęciem decyzji o zakupie czy wynajmie.

Udźwig podany na wózku wysokiego składowania, wózku podnośnikowym, elektrycznym wózku widłowym lub innym elemencie maszyny jest oparty na ładunku palety. Kluczem są tutaj optymalne warunki transportu. Do najważniejszych kwestii wpływających na bezpieczeństwo możemy zaliczyć:

  • Mniejszy niż maksymalny rozmiar podany na tabliczce znamionowej,
  • Ustawienie masztu w pozycji pionowej,
  • Widły umieszczone nisko nad ziemią,
  • Wózek widłowy porusza się z małą prędkością

Jeśli którykolwiek z tych warunków nie jest spełniony, na przykład, masz większy lub nierówny ładunek lub nie możesz go prawidłowo ustawić, środek ciężkości ładunku jest przesunięty, a nośność jest zmniejszona.

Jak obliczyć udźwig?

Aby poprawnie obliczyć, czy Twój wózek widłowy może bezpiecznie obsługiwać większy ładunek, musisz dokładnie obliczyć obciążenie wózka widłowego. Oblicz środek ciężkości rzeczywistego ładunku, dzieląc jego długość na pół. Jeśli liczba jest większa niż środek obciążenia na tabliczce znamionowej maszyny, należy podzielić środek ciężkości ładunku z tabliczki znamionowej przez środek rzeczywistego obciążenia. Weź tę liczbę i pomnóż ją przez nośność znamionową maszyny na tabliczce znamionowej. 

Wskazówki dotyczące bezpiecznego przenoszenia ładunków podczas korzystania z wózka widłowego

Oprócz dokładnego obliczenia udźwigu i maksymalnego momentu obciążenia istnieją również ogólne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas transportu większych ładunków. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi:

  • Zachowaj szczególną ostrożność podczas obsługi ładunków o maksymalnej pojemności,
  • Z ładunkami zbliżonymi do maksymalnego udźwigu, poruszaj się z masztem odchylonym do tyłu, aby utrzymać odpowiednią stabilność,
  • Upewnij się, że ładunki są wyśrodkowane podczas transportu,
  • Sprawdź, czy transportowany ładunek nie jest uszkodzony,
  • Rozłóż najcięższą część ładunku w pobliżu przednich kół.

Zakup czy wynajem wózka widłowego? Skorzystaj z naszego doświadczenia

Niezależnie od tego, czy szukasz nowych wózków widłowych z opcją zakupu czy też tych o dużej ładowności do przenoszenia większych ładunków na wynajem na kilka tygodni, nasza firma ma dla Ciebie szereg dogodnych rozwiązań. Oferujemy wiele używanych pojazdów do transportu materiałów, akcesoriów i palet, dzięki czemu możesz znaleźć idealny model, który spełni Twoje potrzeby!

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!