28 listopada 2021
Jak wymienić butlę z gazem w wózku widłowym?

Chociaż jest to raczej powszechna i dość prosta procedura dla wielu doświadczonych operatorów wózków widłowych. Jeśli jesteś jednak mniej doświadczonym pracownikiem, możesz początkowo nie wiedzieć, jak wymienić butlę z gazem w wózku widłowym zasilanym gazem. Czynność ta przestanie być trudna z chwilą, kiedy zrobisz to po raz pierwszy.

Wymiana butli gazowej – krok po kroku

Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób szybko i przede wszystkim bezpiecznie wymienić butlę gazową w wózku widłowym LPG.

Krok 1

Przede wszystkim upewnij się, że butla z gazem, którą będziesz wymieniać, jest pusta. Będziesz wiedzieć, że butla z gazem wózka widłowego jest pusta, gdy silnik wózka widłowego będzie powoli gasnął i wyłączał się podczas pracy. Błędem jest zaczynanie pracy z zakręconym zaworem gazowym, dlatego warto przed wymianą zweryfikować, czy aby na pewno butla się skończyła. Pusta butla z gazem niekoniecznie jest sprawdzana przez fakt, że wskaźnik wskazuje „pusty”, ponieważ ten wskaźnik jest często niedokładny i nie będzie prawidłowo mierzył ilości paliwa pozostałego w butli. Aby przekonać się, czy butla jest rzeczywiście pusta, zwróć uwagę, czy silnik gaśnie i zatrzymuje się, gdy zawór jest włączony i wszystko jest w odpowiedni sposób podłączone.

Krok 2

Zadbaj o odpowiednie środki ochrony. Chociaż w wielu krajach i firmach nie jest to w ogóle egzekwowane przez przepisy prawne, zasady ustanowione przez firmę mogą wymagać noszenia środków ochrony osobistej składających się z okularów i rękawic jako minimum podczas wymiany butli gazowej. Nawet jeśli wszystko zostanie wykonane prawidłowo, wadliwe uszczelki, wadliwe butle z gazem i inne czynniki mogą przyczynić się do wystąpienia „wycieków gazu” podczas wyjmowania lub wymiany. Dlatego też podstawową kwestią jest odzież i artykuły ochronne, które należy założyć, przed rozpoczęciem pracy.

Krok 3

Wyłącz zawór gazowy i odłącz butlę z gazem od przewodu połączeniowego gazu wózka widłowego. Gdy będziesz już gotowy do wymiany butli, upewnij się, że wózek widłowy jest w pozycji neutralnej, a widły płasko na ziemi. Pozwoli to uniknąć potknięć i zaciągniętego hamulca ręcznego. Dalej wyłącz zawór gazu i powoli odkręć butlę z gazem od przewodu, odłączając w ten sposób przewód podłączenie butli gazowej z wózka widłowego.

Krok 4

Odepnij wszelkie zatrzaski zabezpieczające butlę z gazem. W zależności od modelu wózka widłowego może to być prosty system zatrzaskowy lub może być niestandardowym systemem taśmowym. Poproś o pomoc, jeśli nie masz pewności. Warto także w tym miejscu ustalić miejsce składowania butli z gazem. W wielu miejscach pracy puste butle z gazem mają oddzielną klatkę lub wyznaczony obszar.

Krok 5

Gdy masz już nową butlę z gazem, możesz ją ponownie umieścić na wózku widłowym. Pełne butle z gazem są prawie dwa razy cięższe niż puste butle, dlatego warto poprosić o pomoc w podniesieniu butli na wózek. Jeśli butla z gazem zostanie włączona podczas jej podłączania, z pewnością spowoduje to wyciek gazu prowadzący do możliwych oparzeń. Tak, jak opisywaliśmy na początku, nawet wtedy, gdy zawór butli gazowej jest wyłączony, niewielka ilość gazu może nadal wyciekać podczas odłączania i ponownego podłączania. Podczas ponownego podłączania początkowo niewielka ilość wycieku podczas podłączania butli do przewodu gazowego wózka widłowego będzie całkowicie normalnym zjawiskiem.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!

Krok 6

Po prawidłowym ponownym podłączeniu wózka widłowego możesz włączyć gaz i uruchomić wózek widłowy. Wózek widłowy powinien ruszyć w ciągu kilku sekund.

Zastanawiasz się nad nowym wózkiem widłowym?

Wynajem wózków widłowych to najlepsza opcja dla osób, które chcą wypożyczyć sprzęt na kilka godzin lub dni. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, do czego potrzebujesz wózka widłowego. Pomoże Ci to zawęzić opcje i zaoszczędzić czas. Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może potrzebować wynająć wózek widłowy, w tym: budowa, załadunek i rozładunek ciężarówek, załadunek i rozładunek dużych przedmiotów lub do potrzeb związanych z przechowywaniem.

Następnym krokiem jest ustalenie, jaki rozmiar wózka widłowego najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli nie masz pewności, spróbuj porozmawiać z przedstawicielem naszej firmy na temat Twojego konkretnego projektu. Udzielimy Ci najlepszych rad dotyczących modeli, jaki będzie najlepiej dopasowany do Twojej sytuacji.