09 lipca 2022
Kiedy warto zakupić używany wózek widłowy?

Wózki widłowe wiążą się z pewnymi zagrożeniami podczas codziennego użytkowania. Większość doświadczonych kierowników przestrzeni magazynowych zdaje sobie z tego sprawę. Praca z wózkiem widłowym wiąże się z dużym obciążeniem, potencjalną niestabilnością i narażeniem na błędy operatora. Nie da się wyeliminować każdego możliwego zagrożenia i każdej możliwości uszkodzenia produktu. Są jednak sytuacje, których można unikać i które można przewidzieć.

Przedstawiamy kilka częstych wypadków z udziałem wózków widłowych, podobnie jak i sugerowane sposoby ograniczenia ryzyka w miejscu pracy.

Kolizje z pieszymi

Podczas obsługi wózka widłowego może dojść do kolizji pomiędzy urządzeniami podnoszącymi a osobami poruszającymi się pieszo po magazynie. Wypadki te występują zwykle, mówimy o nieuważnych pracownikach lub o sprzęcie, który nie zadziałał, jak powinien. Między innymi dlatego powinieneś postawić na sprawdzony wynajem wózków widłowych, czyli usługę, w której specjalizuje się nasza firma.

Upewnij się, że każda osoba wchodząca na teren miejsca pracy jest świadoma potencjalnego zagrożenia kolizją, zachowuje czujność i stosuje odpowiednie środki bezpieczeństwa. Operatorzy wózków widłowych powinni przede wszystkim zachowywać bezpieczną prędkość i używają właściwych, funkcjonalnych urządzeń sygnalizacyjnych. Osoby zatrudnione do obsługi wózków widłowych muszą na bieżąco rozpoznawać i zgłaszać wszelkie problemy związane ze sprzętem, które mogą spowodować przeoczenie obecności pieszego. Bezpieczeństwo jest wspólną odpowiedzialnością, dlatego każdy pracownik w miejscu pracy powinien znać potencjalne zagrożenia.

Problem z niestabilnymi ładunkami

Bezpieczne podnoszenie towarów, wykorzystując wózek widłowy, oznacza zrozumienie fizyki działania wózka widłowego oraz prawdopodobnego zachowania się ciężkich lub niestabilnych ładunków. Gdy wysokie ładunki są zdejmowane z regałów w sposób nieprawidłowy, mogą się złamać, spaść lub przewrócić niestabilny wózek widłowy. Zrozumienie interakcji pomiędzy ładunkiem a wózkiem wymaga szkolenia i doświadczenia, a nie tylko intuicji. Upewnij się, że operatorzy odpowiedzialni za obsługę wózka widłowego w pełni rozumieją potencjalne zagrożenia, zanim spróbują podnieść ciężki ładunek na szczyt masztu.

Przewrócenie wózka widłowego

Przewrócenie wózka widłowego może spowodować poważne obrażenia u obsługujących go pracowników i osób znajdujących się w pobliżu. Pracownicy muszą być świadomi, w jaki sposób ich działania mogą doprowadzić do przewrócenia i wcześniej podjąć kroki, aby temu zapobiec. Wózek widłowy może się przewrócić, gdy na widłach znajduje się zbyt duży ciężar, gdy ładunek nie jest wyśrodkowany na widłach lub gdy ładunek przekracza maksymalny udźwig wózka widłowego. Wywrotki wózków podnośnikowych są zazwyczaj wynikiem niezrozumienia przez operatora środka ciężkości wózka lub złej oceny sytuacji przez operatora. Dlatego tak kluczowe jest profesjonalne przeszkolenie operatorów wózków widłowych, którzy powinni doskonale wiedzieć, jak rozmieścić ładunek na widłach. Warto  rozważyć zainwestowanie w urządzenia podnoszące z wbudowaną technologią czujników w podstawie i maszcie. Takie rozwiązanie pozwala na automatyczne dostosowanie pozycji ładunku.

Trudne warunki pogodowe

Mokra nawierzchnia może być jednym z większych problemów, z jakimi borykać się będą operatorzy wózków widłowych podczas codziennej pracy. Niektóre z potencjalnych zagrożeń są oczywiste. Na przykład nagłe hamowanie przy dużej prędkości może być trudniejsze na śliskiej nawierzchni. Warto poinformować pracowników magazynu o niektórych zagrożeniach, które mogą ich zaskoczyć.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!

Mało sprzyjające warunki pogodowe mają także wpływ na widoczność. Ta może być ograniczona przez padający deszcz. Wiele miejsc pracy na zewnątrz polega na naturalnym świetle, aby zapewnić odpowiednią widoczność. Sygnały informujące o zmianie prędkości lub kierunku jazdy mogą być trudniejsze do zauważenia przez pieszych i innych operatorów wózków podnośnikowych, co może zwiększyć ryzyko kolizji.

Podstawą jest odpowiednia zdolność oceny sytuacji

Operatorzy pracujący w wyżej wymienionych, trudnych warunkach, mogą być skłonni do podejmowania złych decyzji w sytuacjach wymagających szybkiego myślenia. Upewnij się, że operatorzy są odpowiednio ubrani i chronieni przed warunkami atmosferycznymi. Także odpowiednio zaprojektowane szkolenie, w tym ćwiczenia w kontrolowanych warunkach, mogą pomóc pracownikom w poruszaniu się po każdej nawierzchni i w różnych warunkach.

Konserwacja wózka widłowego zawsze powinna być priorytetem

Pojazdy powinny być utrzymywane w czystości, a opony okresowo sprawdzane pod kątem gromadzenia się zużycia. Regularna konserwacja zgodnie z zaleceniami producenta będzie podstawą do uniknięcia problemów w miejscu pracy. Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko wystąpienia problematycznych sytuacji, skontaktuj się z nami. Gwarantujemy wynajem wózków widłowych, czyli bezobsługową usługę, w której pracami konserwacyjnymi zajmuje się nasza firma!