06 sierpnia 2022
Jak zbudowany jest wózek widłowy? Jaka jest różnica między silnikami elektrycznymi a silnikami spalinowymi?

Niektóre wózki widłowe mogą wydawać się małe, aby wyglądały na profesjonalny sprzęt wykorzystywany w najtrudniejszych warunkach, ale zdecydowanie wózki widłowe to sprzęt przeznaczony do transportu ciężkich rzeczy, radząc sobie z tym zadaniem niezwykle efektywnie. 

Wózki widłowe to podnośniki przemysłowe z napędem. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom wózków widłowych, które wykorzystywane są na rynku w wielu branżach.

Zrozumienie działania i budowy różnych typów wózków widłowych może pomóc w podjęciu lepszej decyzji biznesowej. 

Wózki widłowe z przeciwwagą

Niektóre wózki widłowe są wyposażone w przeciwwagę, aby zapobiec ich przewróceniu podczas przewożenia ładunku. Oznacza to, że nadwozie jest mocno obciążone, aby wyrównać udźwig wideł. Inne modele z kolei mają przedłużenie podpór pod widłami lub platformami, aby zrównoważyć ładunek i zapobiec wypadkom. Wózki widłowe z przeciwwagą są idealne we wszystkich sytuacjach, w których przedłużenia wysięgników utrudniają lub uniemożliwiają dostęp wideł lub platformy do materiałów. 

Maszty do wózków widłowych mogą być stałe lub mogą mieć wysuwany (teleskopowy) zasięg pionowy. Maszty podwójne (duplex) mają pojedynczy nieruchomy maszt oraz jedną wysuwaną sekcję, która podnosi widły. Maszty typu Triplex i Quad mają odpowiednio dwie i trzy wysuwane sekcje. Posiadanie większej liczby przedłużeń umożliwia wózkowi widłowemu niższą wysokość całkowitą, gdy przedłużenia masztu są opuszczone i wyższy wysunięty zasięg. Najczęściej spotykane są wózki widłowe dwumasztowe, podczas gdy maszty trzy- i czteromasztowe są idealne do miejsc pracy, gdzie liczy się duża elastyczność

Szerokość korytarzy, a wózki widłowe

Istnieją trzy podstawowe typy wózków widłowych. Standardowe wózki widłowe wymagają około 330 cm lub więcej przestrzeni korytarza do manewrowania. Wózki podnośnikowe do wąskich korytarzy mogą manewrować w korytarzach o długości około 300 cm. Inne z kolei muszą być w stanie zmieścić się w korytarzach o szerokości 180 cm stóp lub mniejszej.

Jaka jest różnica między silnikami elektrycznymi a silnikami spalinowymi w wózkach widłowych?

Elektryczne wózki widłowe zasilane są dużymi i często ciężkimi akumulatorami. Mogą to być baterie standardowe lub szczelne, bezobsługowe. Większość akumulatorów ma wystarczającą moc przechowywania, aby wystarczyć na całą zmianę, zanim będą wymagały ponownego naładowania. Mając na uwadze powyższe, dzisiejsze modele wózków widłowych elektrycznych wyposażone są w szereg udogodnień, jak:

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!
  • Szybkie ładowanie: dzięki czemu można doładować wózek widłowy podczas przerw w pracy, między zmianami lub gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Eliminuje to przestoje,
  • Zastosowanie baterii DC na AC, które przetwarzają prąd stały na prąd zmienny. Rezultatem jest lepsza wydajność, dłuższa żywotność i szybsze przyspieszenie wózka widłowego,
  • Hamowanie regeneracyjne: energia wytwarzana podczas hamowania jest wykorzystywana do ładowania akumulatora.

Silniki spalinowe wykorzystują różne paliwa, w tym olej napędowy, benzynę i LPG. Zarówno wózki widłowe z napędem elektrycznym, jak i spalinowym są używane w pomieszczeniach, chociaż podczas obsługi pojazdów napędzanych paliwem w pomieszczeniach należy wziąć pod uwagę zagrożenia związane ze spalaniem i emisją. Benzyna i olej napędowy są przeznaczone wyłącznie do użytku na zewnątrz i są preferowanymi paliwami do użytku w trudnym terenie i innych ciężkich wózkach widłowych. LPG może być bezpiecznie używany w pomieszczeniach, jeśli istnieje wystarczająca wentylacja.

Typy wózków widłowych

Zwykle spotykamy się z wózkami widłowymi z przeciwwagą, które nadają się  do zastosowań w szerokich korytarzach. Mogą być napędzane elektrycznie lub mieć silnik spalinowy i opony amortyzujące lub pneumatyczne.

Wózki wysokiego składowania są zaprojektowane specjalnie do palet składowanych w specjalnych regałach paletowych. Są to wózki z podporami z teleskopowymi masztami i mechanizmem nożycowym wysuwanym w poziomie, który bez problemu dosięga do palety, a następnie wciąga, umożliwiając manewrowanie wózkiem w wąskich korytarzach. Wózki wysokiego składowania są idealne do maksymalizacji powierzchni magazynowej.

Jak wybrać wózek widłowy odpowiadający Twoim potrzebom?

Wybór odpowiedniego wózka widłowego do Twoich potrzeb może być trudnym zadaniem. Przy wyborze najlepszego wózka widłowego do pracy należy wziąć pod uwagę wiele czynników, jak na przykład, jakiego rodzaju wózka widłowego potrzebujesz, jaki jest Twój budżet i jak będziesz eksploatować pojazd.

Niezależnie czy zdecydujesz się na wynajem wózka widłowego czy jego zakup, musisz uwzględnić następujące kwestie przy wyborze:

  • rodzaj materiału, który ma być podniesiony, nośność i czy są to materiały niebezpieczne,
  • ograniczenia wysokości i szerokości obowiązujące w miejscu pracy,
  • rozmiar i moc wymagana do przenoszenia ciężkich ładunków,
  • jak często będziesz używać – ile godzin dziennie, tygodniowo, miesięcznie lub rocznie.