Zrozumienie zasad działania wózków widłowych i ich podstawowej konstrukcji zdecydowanie pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa operatora, osób postronnych oraz transportowanego ładunku. Każdy operator powinien znać zasady działania przeciwwagi wózka widłowego, udźwig maksymalny oraz inne bezpieczne praktyki podczas załadunku i rozładunku wózka widłowego. Takie podejście zapewni, że w Twoim miejscu pracy nie dojdzie do wypadku.
Przewrócenie się wózka widłowego może objawiać się na różne sposoby. Od mało znaczącego zdarzenia, niezagrażającego pracownikom, aż do bardziej poważnych konsekwencji. Przewrócenie się wózka widłowego może spowodować uszkodzenie ładunku, który jest w nim przewożony. W zależności od tego, jak poważna jest wywrotka, może dojść do wypadków śmiertelnych, czego oczywiście każdy właściciel firmy chce uniknąć.
Przyczyny przewrócenia się wózków widłowych w miejscu pracy
Praca z niepoprawnie zabezpieczonym ładunkiem lub ładunkiem transportowanym bez palety stanowi dodatkowe utrudnienie w bezpiecznym manewrowaniu i pracy wózka widłowego. W miarę możliwości zawsze bezpieczniejsze są ładunki zamocowane na palecie, ponieważ pomagają one utrzymać środek ciężkości wózka widłowego.
Towar na palecie z większym prawdopodobieństwem pozostanie stabilny podczas transportu. Jest to szczególnie istotne w sytuacjach nagłych skrętów lub manewrów hamowania. Ładunek bez palety jest o wiele bardziej podatny na przemieszczanie się, co zmienia środek ciężkości wózka widłowego i może częściej powodować przewrócenia pojazdu.
Jak postępować w sytuacji, kiedy wymagany jest transport ładunku niezabezpieczonego?
- Znacząco zmniejsz znacznie prędkość, pomoże to zmniejszyć pęd wytwarzany przez ładunek,
- Zmniejsz odległość potrzebną do przejechania,
- Przed dalszym manewrowaniem, umieść ładunek na palecie.
Zbyt szybkie pokonywanie zakrętów z podniesionym ładunkiem
Podniesienie ładunku na wózku widłowym jest częstym powodem wywrotek, ponieważ podniesienie ładunku zmniejsza ogólną stabilność wózka widłowego. Im wyżej podniesiony jest ładunek, tym bardziej jest niestabilny, nic więc dziwnego, że podniesione ładunki i ostre zakręty są jednym z najczęstszych czynników przyczyniających się do przewrócenia się wózka widłowego.
Gwałtowne skręty z podniesionym ładunkiem spowodują, że równowaga ładunku znajdzie się po jednej stronie pojazdu, co może doprowadzić do jego przewrócenia. Wielu operatorów będzie twierdzić, że skręcanie z podniesionym ładunkiem pozwala zaoszczędzić czas, ale wystarczy jeden poważny wypadek, aby zniweczyć cały zaoszczędzony czas dzięki wykonaniu potencjalnie niebezpiecznej procedury.
Co, jeśli musisz pracować z podniesionym ładunkiem?
- Staraj się wykonywać jedną operację w tym samym czasie,
- Opuść ładunek, jeśli musisz się obrócić,
- Upewnij się, że operatorzy wózków widłowych zdają sobie sprawę z tego, że potencjalne drobne operacje oszczędzające czas mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wypadku.
Jazda po nierównym lub niestabilnym podłożu
Wystarczy drobny błąd podczas jazdy na nierównym lub niestabilnym podłożu, aby wózek widłowy przewrócił się na bok. Wielu niedoświadczonych operatorów łatwo zapomina, że są tylko dwie możliwości jazdy wózkiem widłowym po nierównościach: prosto w górę lub prosto w dół.
Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?
Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?
Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!
Napisz do nas!Jeśli więc obsługujesz wózek widłowy na wzniesieniu, jedź tylko w górę lub w dół, nigdy w poprzek lub po przekątnej. Dostosuj się do warunków – jeżeli Twój wózek widłowy nie jest przystosowany do pracy w trudnym terenie, unikaj jazdy w takich warunkach. Powinieneś także sprawdzić otoczenie i upewnić się, że na drodze nie ma wybojów, krawężników, węży, gruzu itp. Jeśli transportujesz ładunek, widły powinny być skierowane w stronę wzniesienia – jeśli nie masz ładunku, widły powinny być skierowane w dół.
Przeładowanie kolejną przyczyną przewracania się wózków widłowych
Przed pracą sprawdzaj ładowność swojego pojazdu i upewnij się, że wózek widłowy nie jest przeładowany. Nagłe przesunięcie się niezabezpieczonego ładunku to pewny sposób na przewrócenie się wózka widłowego na bok i potencjalne uszkodzenie pojazdu i ładunku. Powinieneś również zabezpieczać ładunek pasami mocującymi.
Wybierz wózek widłowy, który będzie dostosowany do pracy, jaką musisz wykonać
Wykorzystanie wózków widłowych w magazynach znacznie wzrosło w ostatnich latach, ponieważ są one bardziej wydajne jeśli chodzi o przenoszenie ciężkich ładunków. Typ wózka widłowego, którego powinieneś użyć, będzie zależał od Twoich potrzeb i wielkości obiektu, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla siebie. W tym celu możesz wykorzystać usługę jaką jest wynajem wózków widłowych krótkoterminowy, jeśli nie potrzebujesz pojazdu na stałe w firmie, lub zakup używanego wózka widłowego, jeśli chcesz rozszerzyć swoją flotę pojazdów, tym samym zwiększając codzienną efektywność pracy.