12 stycznia 2022
Kiedy nadszedł czas na wymianę wózka widłowego?

Jeśli na bieżąco konserwujesz sprzęt w swojej firmie, nadal w pewnym momencie będziesz musiał zastanowić się nad zmianą. Dokładna wiedza, kiedy nastąpić powinien moment wymiany wózka widłowego na nowy, sprawniejszy model, może być trudna do ustalenia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Kiedy przebieg pojazdu, który wykorzystujesz w swoim magazynie, liczony jest w tysiącach godzin (zazwyczaj około 8000), to znak, że osiągnąłeś optymalny punkt wymiany wózka widłowego na nowy model. Warto odpowiedzieć sobie na kilka kwestii, które pozwolą praktycznie bezboleśnie przejść przez ten proces. Dzięki temu też sam wynajem wózków widłowych bądź zakup nowych pojazdu będzie mniej stresującym doświadczeniem.

Pytania, jakie warto zadać przed wymianą wózka widłowego

Zastanowienie się nad tym, kiedy najlepiej wymienić wózek widłowy wykorzystywany w firmie, to dla większości zadanie bardzo trudne, i nic dziwnego! W końcu objaw może być mnóstwo. W pierwszym etapie powinieneś więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jaki rodzaj operacji wykonuje wózek widłowy każdego dnia? 
  • Czy wózek widłowy zmaga się z trudnymi warunkami, takimi jak poruszanie się po nierównym teren lub w innych bardziej wymagających warunkach, które mogą nadmiernie obciążać silnik i inne elementy?
  • Czy Twój wózek widłowy funkcjonuje na maksymalnej wydajności przez większość czasu, czy może jednak pracuje on w różnych cyklach?
  • Czy odpowiednio dbasz o swoją flotę pojazdów, korzystając z harmonogramu konserwacji?

Można również przeanalizować, jak zmieniły się koszty napraw każdej jednostki w ciągu ostatnich dwóch do trzech lat. To pozwoli ocenić, czy pojazdy były utrzymywane w odpowiednim stanie i czy historycznie występowały z nimi jakieś problemu. Wzrost liczby napraw, a nie rutynowej konserwacji lub wymiana normalnych części zużywających się, może wskazywać, że wydajesz na naprawy więcej, niż można zakładać.

Kiedy warto wymienić wózek widłowy?

Nieoczywiste koszty związane ze zużytymi wózkami widłowymi to przestoje, utrata wydajności i krótkoterminowy koszt zastąpienia ich wypożyczeniem. Koszty te mogą nie pojawiać się w koszcie jednostki na godzinę, ale mimo to są kosztami, które należy wliczyć w posiadanie wózka widłowego. Do innych powodów, które mogą wyeliminować szacowanie i faktycznie wymagać wymiany starzejącej się floty możemy zaliczyć:

  • Funkcje dotyczące bezpieczeństwa

Jeśli wózek widłowy jest już przestarzały i mniej zaawansowany technologicznie, niż modele dostępne na rynku, to faktycznie jest o przesłanka do wymiany. W ofercie naszej firmy znajdziesz zarówno usługę wynajmu wózków widłowych, jak i zakupu, dzięki czemu wybierzesz dla siebie najbardziej dogodne rozwiązanie. W najnowszych modelach wózków widłowych zwiększa się właśnie bezpieczeństwo, podobnie jak i spadają koszty konserwacji.

  • Problemy z funkcjonowaniem wózka

Jeśli Twój wózek widłowy stwarza niebezpieczne warunki pracy, przez awarie jak np. awaria hydrauliki, drżenie lub szarpanie sprzętu lub nieszczelność elementów, jest to jasny znak, że warto zdecydować się na wymianę.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!
  • Przestarzała technologia

Innym powodem, dla którego warto rozważyć aktualizację floty wózków widłowych, są ulepszenia technologii, sprzętu lub wydajności. Dostępne dziś wózki widłowe są bardziej wydajne i niezawodne na zewnątrz i wewnątrz obiektów. Może to być dobry moment na to, aby zastanowić się nad zmianą wózka widłowego na inny model.

Podsumowując, nie tylko liczba godzin pracy wózka widłowego określa, czy przyszedł czas na jego wymianę. Jeśli potrzebujesz wynająć, bądź kupić nowy czy używany wózek widłowy, chętnie skonsultujemy się z Tobą, aby ocenić stan Twojej floty i pomóc Ci wybrać dogodny model. Skontaktuj się z nami wypełniając formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie, bądź telefonicznie pod numerem 601 226 411.