06 maja 2022
widły do wózka widłowego

Jeśli Twoja firma nieustannie zastanawia się, kiedy nadejdzie ten czas, aby wymienić i wycofać z wykorzystania stary wózek widłowy, mamy dla Ciebie kilka wskazówek! Wymiana wózka widłowego to przede wszystkim zmniejszenie potencjalnych strat, minimalizacja napraw sprzętu i to sprawia, że warto zastanowić się nad inwestycją. Kiedy jednak nadszedł czas, aby wymienić stary wózek widłowy na nowy?

Najbardziej oczywistym powodem jest sytuacja, kiedy koszt naprawy przewyższa koszt nowego wózka widłowego. W pewnym momencie zużycie wózka widłowego staje się często droższe niż zwykłe zakup nowego wózka widłowego. Koszty konserwacji są generalnie przewidywalne przez pierwsze kilka lat eksploatacji wózka widłowego. Jednak po kilku latach i kilku tysiącach godzin użytkowania, koszty stają się znaczące. Nowy wózek widłowy wymaga zdecydowanie o wiele niższych kosztów. Stary wózek widłowy po latach może być dość uciążliwy finansowo. Należy zwrócić szczególną uwagę na analizę kosztów i korzyści, czy bardziej opłacalna jest dalsza naprawa podstawowych komponentów, które mogą kosztować sporo czy może od razu wybrać wynajem wózka widłowego, bądź kupno nowego.

Zwróć uwagę na maszt wózka widłowego

Maszt wózka widłowego to pionowy element znajdujący się z przodu wózka widłowego i jego zadaniem jest wykonywanie pracy związanej z podnoszeniem, opuszczaniem i przechylaniem ładunku. Maszt składa się z wielu pojedynczych części, które wymagają pielęgnacji i konserwacji. Każda z tych części wózka widłowego współpracuje ze sobą, aby utrzymać maksymalną wydajność wózka. Uszkodzenie chociażby jednego elementu może spowodować wypadek przy pracy i stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia lub życia.

Kiedy warto przyjrzeć się bliżej temu elementowi wózka? Jednym z powszechnych znaków ostrzegawczych jest specyficzny dźwięk kontaktu metalu z metalem. Odgłosy zgrzytania podczas obsługi podnośnika oraz ślady zadrapań wskazują na problem z którąś z części. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych znaków, powinieneś wymienić lub ponownie wyregulować wybrane części, najlepiej odwiedzając serwis wózków widłowych.

Kolejnym znakiem ostrzegawczym jest zauważenie nierównych końcówek wideł. Wygięte widły mogą spowolnić pracę i spowodować nadmierne uszkodzenie ładunku. Maszt może również wymagać wymiany części wózka widłowego, jeśli podnośnik porusza się powoli lub nie jedzie tak wysoko, jak powinien. Aby określić, kiedy widelec jest zużyty, należy przyjrzeć się, jak tylne zęby zacisku wchodzą w interakcję z ostrzem widelca. Jeśli tylne zęby przechodzą przez ostrze widelca, widelec jest zużyty i należy go natychmiast wycofać z eksploatacji.

Problem z filtrami

Niemal każde urządzenie wykorzystywane w przemyśle czy transporcie i logistyce opiera się na filtrach. Aby wózek widłowy działał z najwyższą wydajnością, profilaktyczna konserwacja filtra oleju, powietrza i paliwa ma kluczowe znaczenie. Kiedy filtry zostaną zatkane, mogą zmniejszyć zużycie paliwa przez wózek widłowy. Zatkany filtr powietrza, oleju lub paliwa może również prowadzić do przegrzania i uszkodzenia silnika. Zaplanowanie regularnej konserwacji zapobiegawczej może zapobiec zapychaniu się filtrów, a także pomoże utrzymać smarowanie osi w celu uzyskania optymalnych osiągów.

Jeśli zauważysz, że z silnika wydobywają się silne zapachy paliwa, problem mogą stanowić filtry. Gdy z wózka widłowego wydobywa się intensywny zapach paliwa, należy go natychmiast oznaczyć jako wycofany z eksploatacji. Mogłoby to spowodować wyjątkowo niebezpieczne nagromadzenie się CO w magazynie. Regularna konserwacja zapobiegawcza pomoże zapobiec tej niebezpiecznej sytuacji.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!

Jakość węży hydraulicznych

Upewnij się, że regularnie kontrolujesz tak ważne elementy, jakimi są węże hydrauliczne. Intensywne użytkowanie i często wykorzystywane wózka widłowego w różnych warunkach atmosferycznych może powodować znaczące uszkodzenia węży w postaci pęknięć. Zwróć uwagę na stan węży hydraulicznych i sprawdź, czy olej wycieka wokół złączki lub wzdłuż węża, czy pojawiają się jakiekolwiek otarcia, bądź czy złączki nie są pęknięte lub dotknięte korozją. Węże, podobnie jak inne drobniejsze elementy wpływają na końcową wydajność i bezpieczeństwo użytkowania wózka widłowego, dlatego na pewno nie można lekceważyć nawet pozornie mało niepokojących objawów.

5 powodów, dla których warto wynająć wózek widłowy do następnego projektu

Wynajęcie wózka widłowego do Twojego kolejnego projektu może być świetnym pomysłem. Oto 5 powodów, dla których warto wynająć wózek widłowy:

  1. Zaoszczędzisz czas i pieniądze,
  2. Wykonasz więcej pracy w krótszym czasie, korzystając z najnowocześniejszych jednostek,
  3. Twoi pracownicy będą bardziej produktywni,
  4. Będziesz mieć lepszą kontrolę nad jakością swojego produktu,
  5. Będziesz mieć spokój, wiedząc, że sprzęt, który wykorzystujesz jest bezpieczny w użyciu.

Modernizacja części do wózków widłowych

Jak widać, jest sporo kwestii, o które należy zadbać, aby wózek widłowy służył przez wiele lat i wiele tysięcy godzin. Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych problemów, warto skontaktować się z serwisem wózków widłowych, bądź też zastanowić się nad zakupem nowego wózka widłowego do swojej firmy. Nasza firma UTB Polska może spełnić wszystkie Twoje potrzeby związane z wózkami widłowymi, oferując jednakowo sprzedaż używanych wózków widłowych, jak i wynajem. Oferujemy pełną usługę serwisową, a także zapewniamy sprzęt od najbardziej znanych marek na rynku, jakimi są Linde, Still czy Jungheinrich. Skontaktuj się z nami już dziś!