12 września 2022
Korzyści z regularnej konserwacji wózków widłowych. Najczęstsze czynności serwisowe dotyczące konserwacji wózków widłowych

Wózki widłowe są integralną częścią każdego magazynu. Służą do transportu towarów z jednego miejsca do drugiego, a ich konserwacja jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania i przebiegu procesów. Wózek widłowy, który nie jest dobrze utrzymany, może prowadzić do wypadków i obrażeń. W artykule znajdziesz wskazówki, w jaki sposób możesz zaoszczędzić pieniądze, odpowiednio konserwując wózek widłowy.

Regularnie przeprowadzana konserwacja przynosi kilka istotnych korzyści dla Twojej działalności. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

 • Dłuższa żywotność

Im regularniejsze serwisowanie wózka, tym dłuższa jego żywotność i większa produktywność. Doprowadzi to do lepszej ekonomicznej żywotności wózka widłowego i lepszego zwrotu z inwestycji w sprzęt.

 • Większa produktywność

Regularna konserwacja oznacza więcej czasu pracy pojazdu. Ponieważ im dłużej wózek może pracować, tym więcej pracy może wykonać Twoja firma. Ponadto, można zminimalizować zakłócenia w harmonogramie pracy produkcji poprzez proaktywne planowanie konserwacji.

 • Oszczędność pieniędzy

Regularna konserwacja wózka zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia drobnych problemów, które mogą przerodzić się w problemy kosztowne. Obejmuje to typowe problemy, takie jak niski poziom płynów czy wycieki. Jeśli uda Ci się wcześnie zidentyfikować i naprawić małe problemy, możesz uchronić się przed większymi (i droższymi) naprawami w przyszłości.

 • Wyższy poziom bezpieczeństwa

Każda firma korzystająca z wózków widłowych ma prawny i etyczny obowiązek utrzymywania ich w bezpiecznym stanie. Ponieważ, oczywiście, chcesz mieć pewność, że Twój zespół będzie mógł pracować w maksymalnie bezpiecznych warunkach. Dlatego właśnie regularna konserwacja jest tak ważna: może pomóc w zidentyfikowaniu problemów związanych z bezpieczeństwem i ich naprawieniu, zanim doprowadzą do obrażeń operatora lub pieszego.

 • Wyższa wartość odsprzedaży pojazdu

Jeśli planujesz wymienić swój wózek widłowy po czasie, będziesz w stanie odzyskać więcej ze swojej początkowej inwestycji na rynku wtórnym. Powodem jest to, że wózek widłowy, który jest w dobrym stanie, będzie sprzedawać za więcej niż jeden w gorszym stanie technicznym czy wizualnym. Ponadto, jeśli leasingujesz swój pojazd, musisz upewnić się, że jest on regularnie konserwowany.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!

Częstotliwość konserwacji wózka widłowego

Należy w pierwszej kolejności przestrzegać zaleceń producenta dotyczących częstotliwości przeglądów. Mogą się one różnić w zależności od producenta i modelu wózka widłowego, jednak zawsze czynności będą wymienione w instrukcji obsługi.

Ponieważ wózki widłowe spalinowe i elektryczne zbudowane są z różnych komponentów, muszą być serwisowane w różnych odstępach czasu. Wózki spalinowe będą wymagały częstszej konserwacji, ponieważ mają więcej ruchomych części. Natomiast wózki elektryczne wymagają rzadszej konserwacji.

Wózki używane w trudniejszych środowiskach pracy będą wymagały częstszej konserwacji. Mówimy o miejscach pracy, takich jak:

 • zakłady przetwórstwa spożywczego,
 • zakłady recyklingu stali i metalu,
 • zakłady recyklingu papieru,
 • zakłady drzewne,
 • betoniarnie,
 • zakłady chemiczne.

Jakie są najczęstsze czynności serwisowe wózka widłowego?

Usługi serwisowe wózków widłowych są najczęstszymi wspólnymi czynnościami serwisowymi wózka widłowego. Obejmują one takie usługi jak:

 • Serwis opon

Opony są jedną z najważniejszych części wózka widłowego. Jeśli nie działają prawidłowo, może to prowadzić do różnego rodzaju problemów z maszyną.

 • Smarowanie części

Smarowanie to kolejny ważny element zapewniający płynną i bezpieczną pracę wózka widłowego.

 • Serwis elektryczny

Serwis elektryczny jest konieczny, aby zapewnić płynną i bezpieczną pracę silników wózka widłowego.

 • Sprawdzenie zawieszenia

Usługa zawieszenia jest konieczna, aby widły nie podskakiwały w górę iw dół na nierównym terenie, co może spowodować uszkodzenie zarówno wideł, jak i terenu.

 • Naprawa układu hamulcowego

Serwis układu hamulcowego jest konieczny ze względów bezpieczeństwa.

Historia serwisowa wózka widłowego i sposób jego wykorzystywania

Jeśli zapisy serwisowe pokazują, że ten sam problem, który pojawia się często lub operatorzy regularnie się na niego skarżą, jest to znak, że wózek wymaga szczegółowej konserwacji. Ponadto, wózki podnośnikowe z większą liczbą godzin pracy wymagają częstszej konserwacji.

Jak już wiesz, istnieje wiele czynników, które wpływają na to, jak często musisz konserwować swój wózek widłowy. Oznacza to również, że koszt konserwacji wózków będzie się różnił. Ponadto, koszty konserwacji rosną wraz z wiekiem wózków. Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na konserwacji wózka widłowego jest przeprowadzanie regularnych przeglądów konserwacyjnych wózka widłowego. Zmniejszy to ryzyko nieoczekiwanej awarii, a także pomoże przedłużyć żywotność pojazdu.