Wózki widłowe są sprzętem o szerokim zastosowaniu, bardzo często używanym w różnego rodzaju magazynach, składach materiałów i innych miejscach. Jak każde inne urządzenie mechaniczne, wózek widłowy może ulec awarii, która w skrajnych przypadkach może nawet zagrozić bezpieczeństwu użytkowników. Jakie awarie wózków widłowych są najczęstsze, co jest ich przyczyną i czy można im zapobiec?
Z czego wynikają awarie wózków widłowych?
Większość awarii wózków widłowych powstaje w wyniku błędów w użytkowaniu maszyn bądź długiego czasu eksploatowania. Trzeba pamiętać, że, mimo iż każdy wózek zaprojektowany jest tak, by sprostać wyzwaniom długotrwałej i intensywnej pracy, jego podzespoły ulegają zużyciu. Najczęściej dotyczy to jednostek napędowych, ale także samych wideł czy układu kierowniczego. Przyczyną wystąpienia poważniejszych awarii wózków widłowych może być również zaniechanie serwisu przy wystąpieniu drobnych uszkodzeń. Jedna awaria może prowadzić do innych, dlatego tak ważne jest regularne serwisowanie i konserwacja urządzenia. Należy pamiętać, że sprawność działania wózka widłowego bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy pracownika, a regularna konserwacja sprzętu pozwala na korzystanie z niego przez dłuższy czas.
Jakie są najczęstsze awarie wózków widłowych?
Najczęściej zgłaszaną awarią w przypadku wózka widłowego jest problem z podnoszeniem i opuszczaniem wideł. Taka niedogodność sprawia, że urządzenie jest praktycznie bezużyteczne. Inną awarią może być uszkodzenie złączy bądź zaworów i połączeń liniowych. Z czasem uszkodzeniu bądź zużyciu ulega skrzynia biegów, układ kierowniczy czy jednostka napędowa. Aby zdiagnozować, co jest przyczyną awarii czy nieprawidłowego działania, należy przeanalizować występujące symptomy. Jeżeli uszkodzeniu uległy złącza bądź zawory, z siłowników hydraulicznych może wyciekać olej i z pewnością pojawią się kłopoty z opuszczaniem i dźwiganiem wideł. To najbardziej awaryjna część wózków widłowych. Jeżeli zauważysz, że wózek podczas pracy traci swoją moc, może to oznaczać uszkodzenie jednostki napędowej spowodowane awarią połączeń liniowych. Kiedy pojawią się problemy z uruchomieniem sprzętu, najprawdopodobniej podzespoły jednostki uległy zużyciu, a awaria dotyczy układu kierowniczego.
Często zauważa się, że uszkodzeniom ulegają łańcuchy. Zazwyczaj chodzi tutaj o wystąpienie korozji czy pęknięć, zdarzają się także uszkodzenia przeciążeniowe. Istnieją sytuacje, w których wózek należy niezwłocznie zatrzymać i schłodzić. Taką sytuacją jest zatrzymanie się wskaźników na czerwonym polu licznika. Awaria tego typu prowadzić może do szybkiego przegrzania się jednostki napędowej i całego urządzenia. Sytuacją, która bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu pracownika podczas pracy, jest uszkodzenie karetki wózka widłowego. W przypadku wystąpienia tej awarii, profile gniazd zamka ulegają wyszczerbieniu, belki nośne wyginają się, co sprawia, że cała konstrukcja nie chroni pracownika. W takiej sytuacji pracę należy niezwłocznie przerwać.
Jak unikać awarii wózków widłowych?
Oczywiste jest, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dotyczy to także wózków widłowych. Nie ulega wątpliwości, że części awarii trudno jest zapobiec, zwłaszcza gdy ich powodem jest zużycie się podzespołów. Podstawą długotrwałego i bezawaryjnego działania każdego sprzętu jest jednak użytkowanie go zgodnie z przeznaczeniem i we właściwy sposób, zalecany przez producenta. Trzeba pamiętać, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek pierwszych oznak awarii, sprzęt należy niezwłocznie oddać do serwisu, gdyż jedna nieprawidłowość w działaniu może pociągnąć za sobą kolejne, o wiele bardziej kosztowne i problematyczne. Niezwykle istotna jest także odpowiednia konserwacja sprzętu. Do działań konserwacyjnych należy np. regularne kontrolowanie opon pod kątem ciśnienia i stanu bieżnika.
Doświadczyłeś awarii wózka widłowego i nie wiesz, co zrobić? Skorzystaj z naszej oferty wynajmu, bądź zakupu wózka widłowego. Nasz profesjonalizm doceniany jest przez klientów o przeróżnych oczekiwaniach, co potwierdzają pozytywne recenzje i rekomendacje.