25 stycznia 2022
Odzież robocza do pracy z wózkiem widłowym - o czym należy pamiętać?

Większość branż wymaga od pracowników przestrzegania pewnych podstawowych standardów. Nie inaczej wygląda to w miejscach pracy, w których wykorzystywane są wózki widłowe. Operatorzy wózków widłowych nie tylko muszą zadbać o posiadanie odpowiednich uprawnień, ale co za tym idzie, o noszenie odpowiedniej odzieży podczas wykonywania obowiązków.

Prawidłowo dobrana odzież robocza sprawia, że praca jako kierowca wózka widłowego będzie bezpieczniejsza, wydajniejsza i bardziej produktywna. Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że noszenie nieodpowiedniej odzieży podczas obsługi wózka widłowego może prowadzić do stwarzania niebezpiecznych sytuacji.

Odzież robocza w pracy operatora wózka widłowego

Operator wózka widłowego może każdego dnia obsługiwać swój pojazd w różnych sytuacjach i środowiskach, wykonując różne zadania. Dlatego kluczowe jest, aby nosić odpowiednią odzież. Podczas pracy w ciasnych przestrzeniach, wąskich korytarzach lub na zewnątrz, przy załadunku i rozładunku z wysokich półek, odpowiednia odzież robocza może chronić operatorów przed obrażeniami podczas wykonywania pracy.

Podstawowym elementem wyposażenia jest kask. Ochrona głowy przed spadającymi przedmiotami jest najważniejsza podczas obsługi wózka widłowego. Podczas pracy w ciasnych przestrzeniach i przenoszeniu ładunków znacznie powyżej poziomu głowy istnieje nieustanne ryzyko, że coś spadnie z wysokiego regału, więc kask jest koniecznością.

Drugim obowiązkowym elementem wyposażenia są okulary lub inny rodzaj osłony twarzy,  chroniący pracownika przed zagrożeniami środowiskowymi. Jest to podstawa, zwłaszcza podczas pracy na zewnątrz w zmiennych warunkach atmosferycznych, bądź w zapylonym pomieszczeniu. Osłona oczu jest również newralgiczna jeśli chodzi o pracę wśród chemikaliów i innych niebezpiecznych substancji. Obsługa wózka widłowego to praca obarczona wysokim poziomem odpowiedzialności, dlatego podstawową kwestią jest odpowiednie wyposażenie operatora.

Odblaski są niezbędne w każdych warunkach. Ważne jest, aby operator wózka widłowego był przez cały czas wyraźnie widoczny dla wszystkich innych osób znajdujących się w miejscu pracy. Wiele zadań związanych z obsługą materiałów często wymaga od operatora wózka widłowego regularnego wsiadania i wysiadania z pojazdu podczas wykonywania swojej pracy, dlatego ważne jest, aby był wyraźnie widoczny podczas pracy zarówno w pojazdach, jak i wokół nich. Odzież odblaskowa ostrzega również innych pracowników, że w okolicy znajdują się ciężkie maszyny.

Wygodne i jakościowe ubrania to kolejny punkt na liście obowiązkowego wyposażenia operatora wózka widłowego. Praca operatora wózka widłowego wymaga regularnego wsiadania i wysiadania z pojazdu. Dlatego też noszone ubrania muszą być wygodne i praktyczne. Z jednej strony nie mogą być zbyt ciasne, powodując krępowanie ruchów. Z drugiej strony zbyt luźne ubrania mogą zaczepiać się o inne przedmioty, jak na przykład klamki, pręty czy regały.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!

Prawidłowa ochrona rąk i stóp to ostatni punkt na liście, niemniej bardzo istotny. Podczas obsługi wózka widłowego niezwykle ważne jest obuwie ochronne. Buty z odpornymi na przebicie podeszwami i ochroną palców pomagają chronić stopy kierowców przed zagrożeniami środowiskowymi i zapobiegają zmiażdżeniu w przypadku upadku przedmiotu na stopę. Rękawice ochronne z kolei chronią ręce operatora przed obrażeniami podczas obsługi ładunków.

Potrzebujesz wózka widłowego? Skontaktuj się z naszą firmą

W naszej firmie wierzymy, że bezpieczeństwo to podstawa. Dlatego współpracujemy z najbardziej rozpoznawalnymi markami dostarczającymi na rynek wózki widłowe. Tworzymy wydajne i bezpieczne środowisko pracy, współpracując z wieloma klientami na terenie całego kraju. Zapewniamy najnowsze wózki widłowe w korzystnych cenach dla Twojej firmy. Nasze wózki widłowe są skrupulatnie sprawdzane, gotowe do użycia, a ich szeroki wybór sprawia, że znajdziemy dla Ciebie najbardziej odpowiedni model. Zadzwoń do nas dzisiaj, bądź skontaktuj się przez formularz znajdujący się na naszej stronie.