25 marca 2022
Praca w deszczu — na co zwrócić uwagę, korzystając z wózków widłowych?

Mówiąc o wózkach widłowych, często słyszymy o możliwości pracy w najtrudniejszych warunkach, w tym pogodowych. Jest to więc odpowiedni moment, aby przypomnieć o bezpiecznej obsłudze wózka widłowego w deszczu.

Bezpieczeństwo podczas obsługiwania pojazdu, jakim jest wózek widłowy, powinno być głównym priorytetem. Obsługa wózka widłowego niezależnie od warunków pogodowych powinna być bezpieczna i zaplanowana. Zła pogoda może powodować problemy, których nawet najbardziej doświadczeni kierowcy wózków widłowych powinni być świadomi.

Jaki wózek widłowy poradzi sobie w deszczu?

Dobrym punktem wyjścia jest sprawdzenie, czy Twój wózek widłowy nadaje się do pracy na zewnątrz przy mało sprzyjających warunkach pogodowych. Niektóre elektryczne wózki widłowe, niezależnie od ich wieku, nie są zaprojektowane i przystosowane do pracy w deszczu. Może to powodować poważne problemy, zwłaszcza jeśli woda styka się z zaciskami akumulatora i może skutkować koniecznością kosztownych napraw.

Widoczność jest kluczowa

Trudno zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwo, jeśli mamy ograniczone pole widzenia. Tutaj ważne jest nie tylko, aby operator szczegółowo widział drogę pojazdu, ale także od tego, czy inne osoby widzą operatora, w tym inni pracownicy.

Dlatego widoczność jest ogromnym problemem podczas obsługi wózka widłowego w deszczu. Aby zmaksymalizować swoje szanse na bycie zauważonym i uniknięcie incydentów, warto upewnić się, że wszystkie światła bezpieczeństwa działają. Można także rozważyć okazjonalne użycie świateł i klaksonu w odpowiednich porach, aby uniknąć incydentów w deszczu.

Jeśli widoczność jest szczególnie słaba i nie czujesz się komfortowo podczas obsługi wózka widłowego w warunkach pogodowych, warto przełożyć pracę na inny czas.

Praca w deszczu wymaga szczególnego skupienia

W czasie deszczu zachowaj szczególną ostrożność podczas manewrowania wózkiem widłowym. Zawsze, gdy przyjdzie Ci pracować w deszczowy dzień, po prostu zwolnij i nie spiesz się, aby zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo. Najprawdopodobniej możesz wykonywać każdą pracę, jaką mógłbyś zrobić przy bardziej sprzyjających warunkach pogodowych, ale najlepiej jest zachować szczególną ostrożność.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!

Bezpieczna obsługa wózka widłowego to nie tylko sam wózek widłowy, który powinien być dobrze przygotowany na pracę w takich warunkach. To także konieczność posiadania odpowiedniego doświadczenia. Kiedy pada, pamiętaj o założeniu odpowiedniej odzieży, takiej jak wodoodporne kurtki i spodnie, antypoślizgowe buty i jeśli to możliwe, załóż coś odblaskowego.

Rutynowa kontrola kluczem do sukcesu

Przed uruchomieniem wózka widłowego w deszczu sprawdź, czy jest w pełni sprawny. Przeprowadź pełną kontrolę wzrokową przed każdą zmianą i upewnij się, że wszelkie naprawy, które należy wykonać, zostały zakończone. Ma to zastosowanie niezależnie od warunków, ale może znacznie pomóc w uniknięciu incydentu, który można było rozwiązać za pomocą prostej naprawy.