18 września 2021
Serwis wózka widłowego – jak często go wykonywać?

Obsługa wózka widłowego może znacznie ułatwić pracę. Jednak należy pamiętać, że posiadanie wózka widłowego wiąże się też z odpowiedzialnością, co pozwala zapewnić długie działanie i bezpieczeństwo wózka widłowego. Odpowiedzialność ta obejmuje regularne serwisowanie i konserwację wózka widłowego w autoryzowanych punktach.

Serwisowanie wózka widłowego obejmuje wiele różnych kontroli przeprowadzanych regularnie przez doświadczone firmy, a także konserwację zapobiegawczą. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem wózka widłowego, z całą pewnością powinieneś wiedzieć, jak wygląda proces jego serwisowania. Od standardowych inspekcji bezpieczeństwa po szczegółowe kontrole – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Konserwacja zapobiegawcza wózka widłowego

Wózek widłowy przy regularnej konserwacji zapewni na dłuższą metę niższe koszty utrzymania, a także pracę na wysokim poziomie, odznaczając się tym samym zwiększoną żywotnością. Jednym ze sposobów urzeczywistnienia tych korzyści jest przeprowadzenie systematycznych konserwacji wózka widłowego. Regularne wizyty konserwacyjne to podstawa. Potrzeby konserwacyjne mogą się różnić, ale rezultat będzie zawsze taki sam – lepiej funkcjonujący sprzęt, który będzie działać dłużej.

Gdy tylko zauważysz, że coś jest nie tak z twoim wózkiem widłowym, powinieneś go oddać do specjalistycznego serwisu. Należy także przestrzegać zaleceń producenta i przeprowadzać prace konserwacyjne co określony czas, bądź przebieg. W przypadku wystąpienia awarii, oddanie wózka widłowego do serwisu tak szybko, jak to możliwe zapewni natychmiastowe rozwiązanie problemu, a wózek będzie mogła działać zgodnie z przeznaczeniem.

Jeśli regularnie czyścisz wózek widłowy, możesz zapobiegać potrzebom konserwacji w sytuacjach awaryjnych. Czyszczenie powinno obejmować usuwanie kurzu czy użycie myjki ciśnieniowej. Korzystanie z myjki ciśnieniowej pozwoli Ci dostać się do szczelin, których w innym przypadku nie udałoby się wyczyścić gołymi rękami. Dodatkowo metoda czyszczenia myjką ciśnieniową tworzy dla Ciebie bezpieczniejszą przestrzeń. Gdy używasz myjki, stoisz w pewnej odległości od urządzenia, co oznacza, że ​​podczas sprzątania jest mniej prawdopodobne, że doznasz obrażeń. Powyższe czynności warto wykonywać codziennie, przed rozpoczęciem pracy. Zadanie czyszczenia wózka widłowego, podobnie jak i serwisu możesz także zlecić profesjonalnej firmie, takiej jak UTB Polska.

Kiedy oddać wózek widłowy na serwis?

Wózki widłowe to jedne z najczęściej używanych urządzeń w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Mogą pomóc w szybszym i bardziej efektywnym wykonywaniu zadań. Jednak niewiele osób wie, jak często muszą serwisować swoje wózki widłowe. Zasadniczo wózek widłowy należy serwisować co 30 dni lub co 60 dni jeśli korzystamy z wózka widłowego o dozorze ograniczonym.

Powinieneś również zaplanować coroczną inspekcję, bez względu na to, ile razy w ciągu roku serwisujesz wózek widłowy. Podczas okresowego przeglądu sprawdza się takie kwestie jak poprawność działania układu kierowniczego i hamulcowego, jego szczelność, sprawdzana jest również poprawność działania sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Do zadań osoby wykonującej okresowy przegląd należy również sprawdzenie stanu zużycia opon, wideł i łańcuchów oraz weryfikacja oznakowania pojazdu.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!