24 kwietnia 2019
Wózek paletowy a widłowy - Porównanie

Zarówno wózki widłowe, jak i paletowe znajdują szerokie zastosowanie. Takie urządzenia umożliwiają wykonanie szeregu prac w magazynach, sklepach czy w halach produkcyjnych. Często terminy wózki paletowe i wózki widłowe używane są zamiennie, trzeba jednak zaznaczyć, że oznaczają one coś zupełnie innego. Jaka jest różnica między wózkiem paletowym a wózkiem widłowym? Właśnie na tej kwestii skupimy się w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Wózek paletowy vs widłowy

Już na wstępie warto powiedzieć, że terminów wózek widłowy i wózek paletowy nie możemy stosować zamiennie – wózek widłowy i paletowy to dwa urządzenia, które różnią się od siebie budową zastosowaniem, a także ceną.

  • Wózek paletowy

Wózki paletowe, inaczej paleciaki, to wyposażone w widły wózki ręczne lub elektryczne. W przypadku takich wózków wysokość podnoszenia wynosi około 20 cm. Za pomocą wózków paletowych najczęściej przewożone są palety z różnego typu produktami i artykułami, zazwyczaj takie wózki wykorzystywane są do rozwożenia towaru w sklepie. Dzięki wózkom paletowym dostawa towaru jest bardzo szybko rozładowana. Wyróżnić możemy różne modele wózków paletowych, na przykład model nożycowy.

  • Wózki widłowe

Wózek widłowy to pojazd mechaniczny o dużym udźwigu przeznaczony do przewozu ciężkich, nawet ładunków i podnoszenia ich na znaczną wysokość. Wyróżniamy wózki widłowe elektryczne oraz o napędzie spalinowym – LPG, diesel. Wózek widłowy wykorzystywany jest podczas takich prac jak magazynowe ładunków, rozładunek dostawy, transport towarów na niewielkie odległości.

Omówiliśmy wózki widłowe i paletowe, przejdźmy teraz do wskazania konkretnych różnic między tymi dwoma urządzeniami.

Porównanie

Budowa

Ważną i niemal od razu zauważalną różnicą jest budowa obu wózków. Wózek paletowy ma prostą budowę, w jego konstrukcji między innymi wyróżnić możemy widły, rolki, koła, dyszel. W przypadku wózka widłowego mówimy o bardziej skomplikowanej budowie, będą to oczywiście widły, ale również kabina operatora, maszt, płyta czołowa, porządne opony oraz oczywiście silnik.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!

Specyfikacja techniczna

  • Koniecznie trzeba tutaj wskazać rodzaj napędu – wózek paletowy to wózek ręczny lub elektryczny, wózek widłowy może mieć napęd elektryczny lub spalinowy – diesel, gaz, benzyna.
  • Kolejną kwestią jest udźwig. Paleciak umożliwia przewóz ładunków lżejszych, w zależności od modelu ważących od 1-3 ton — choć znajdziemy modele elektrycznych wózków paletowych o udźwigu do 5 ton. Wózki widłowe umożliwiają przewóz i podnoszenie towarów , których waga wynosi nawet 10 ton.
  • Wysokość podnoszenia to kolejna różnica. Wózek paletowy umożliwia podnoszenie ładunków na niewielką wysokość – ok. 20 cm, dzięki wykorzystaniu wózka widłowego możemy unieść ładunek nawet na wysokość kilku metrów.

Zastosowanie

Tak duże różnice sprawiają, że wózki widłowe i paletowe są wykorzystywane w różnych branżach i do wykonywania różnych prac.

Wózki paletowe umożliwiają transport poziomy wszelkiego typu towarów i produktów. Paleciaki to zwinne urządzenia o niewielkiej szerokości, doskonale więc sprawdzą się w przypadku małych powierzchni – na przykład pomiędzy regałami, szafami czy stołami. Najczęściej wózki paletowe wykorzystywane są w sklepach, w niewielkich magazynach oraz w hurtowniach.

Wózki widłowe umożliwiają transport ciężkich ładunków, na przykład wszelkiego typu części, materiałów budowlanych itd., są więc niezastąpione w halach przemysłowych i produkcyjnych.

Wiele firm oferuje zarówno sprzedaż jak i wynajem wózków paletowych, widłowych, magazynowych renomowanych marek, na przykład takich jak Toyota, Jungheinrich. Często w zakresie usług firmy jest również serwis wózków.

Dzięki temu przedsiębiorcy mogą niskim kosztem skrócić czas wykonywanych prac i podnieść ich jakość.