
Zarówno wózki widłowe, jak i paletowe znajdują szerokie zastosowanie. Takie urządzenia umożliwiają wykonanie szeregu prac w magazynach, sklepach czy w halach produkcyjnych. Często terminy wózki paletowe i wózki widłowe używane są zamiennie, trzeba jednak zaznaczyć, że oznaczają one coś zupełnie innego. Jaka jest różnica między wózkiem paletowym a wózkiem widłowym? Właśnie na tej kwestii skupimy się w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do lektury!
Wózek paletowy vs widłowy
Już na wstępie warto powiedzieć, że terminów wózek widłowy i wózek paletowy nie możemy stosować zamiennie – wózek widłowy i paletowy to dwa urządzenia, które różnią się od siebie budową zastosowaniem, a także ceną.
- Wózek paletowy
Wózki paletowe, inaczej paleciaki, to wyposażone w widły wózki ręczne lub elektryczne. W przypadku takich wózków wysokość podnoszenia wynosi około 20 cm. Za pomocą wózków paletowych najczęściej przewożone są palety z różnego typu produktami i artykułami, zazwyczaj takie wózki wykorzystywane są do rozwożenia towaru w sklepie. Dzięki wózkom paletowym dostawa towaru jest bardzo szybko rozładowana. Wyróżnić możemy różne modele wózków paletowych, na przykład model nożycowy.
- Wózki widłowe
Wózek widłowy to pojazd mechaniczny o dużym udźwigu przeznaczony do przewozu ciężkich, nawet ładunków i podnoszenia ich na znaczną wysokość. Wyróżniamy wózki widłowe elektryczne oraz o napędzie spalinowym – LPG, diesel. Wózek widłowy wykorzystywany jest podczas takich prac jak magazynowe ładunków, rozładunek dostawy, transport towarów na niewielkie odległości.
Omówiliśmy wózki widłowe i paletowe, przejdźmy teraz do wskazania konkretnych różnic między tymi dwoma urządzeniami.
Porównanie
Budowa
Ważną i niemal od razu zauważalną różnicą jest budowa obu wózków. Wózek paletowy ma prostą budowę, w jego konstrukcji między innymi wyróżnić możemy widły, rolki, koła, dyszel. W przypadku wózka widłowego mówimy o bardziej skomplikowanej budowie, będą to oczywiście widły, ale również kabina operatora, maszt, płyta czołowa, porządne opony oraz oczywiście silnik.
Specyfikacja techniczna
- Koniecznie trzeba tutaj wskazać rodzaj napędu – wózek paletowy to wózek ręczny lub elektryczny, wózek widłowy może mieć napęd elektryczny lub spalinowy – diesel, gaz, benzyna.
- Kolejną kwestią jest udźwig. Paleciak umożliwia przewóz ładunków lżejszych, w zależności od modelu ważących od 1-3 ton — choć znajdziemy modele elektrycznych wózków paletowych o udźwigu do 5 ton. Wózki widłowe umożliwiają przewóz i podnoszenie towarów , których waga wynosi nawet 10 ton.
- Wysokość podnoszenia to kolejna różnica. Wózek paletowy umożliwia podnoszenie ładunków na niewielką wysokość – ok. 20 cm, dzięki wykorzystaniu wózka widłowego możemy unieść ładunek nawet na wysokość kilku metrów.
Zastosowanie
Tak duże różnice sprawiają, że wózki widłowe i paletowe są wykorzystywane w różnych branżach i do wykonywania różnych prac.
Wózki paletowe umożliwiają transport poziomy wszelkiego typu towarów i produktów. Paleciaki to zwinne urządzenia o niewielkiej szerokości, doskonale więc sprawdzą się w przypadku małych powierzchni – na przykład pomiędzy regałami, szafami czy stołami. Najczęściej wózki paletowe wykorzystywane są w sklepach, w niewielkich magazynach oraz w hurtowniach.
Wózki widłowe umożliwiają transport ciężkich ładunków, na przykład wszelkiego typu części, materiałów budowlanych itd., są więc niezastąpione w halach przemysłowych i produkcyjnych.
Wiele firm oferuje zarówno sprzedaż jak i wynajem wózków paletowych, widłowych, magazynowych renomowanych marek, na przykład takich jak Toyota, Jungheinrich. Często w zakresie usług firmy jest również serwis wózków.
Dzięki temu przedsiębiorcy mogą niskim kosztem skrócić czas wykonywanych prac i podnieść ich jakość.