27 września 2021
Wózek widłowy – wynająć czy kupić?

Wybór, czy kupić, czy wypożyczyć sprzęt do firmy to zawsze trudna decyzja. Wymaga rozpoznania zalet i wad poszczególnych rozwiązań. Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęstszych powodów, dla których firmy mogą zdecydować się na wynajem zamiast kupowania wózka widłowego i na odwrót!

Kiedy wynajem wózka widłowego jest bardziej opłacalny?

Firmy na różnym etapie rozwoju mogą zastanawiać się czy warto wypożyczyć wózek widłowy, zamiast kupować nowy (bądź używany) model. Jakie są zalety wynajmowania sprzętu? Bez wątpienia zakup sprzętu jest znacznie droższy niż jego wypożyczenie. Wypożyczenie sprzętu może być opłacalne z powodów podatkowych – wynajem może być rozliczany każdorazowo po danym okresie rozliczeniowym ustalonym przy zawieraniu umowy. Wykorzystanie kosztu najmu do obniżenia podatku dochodowego może być bardziej  opłacalny i prostszy niż amortyzacja zakupionego środka trwałego. Rozważając ten aspekt, warto skonsultować się ze swoją firmą odpowiadającą za prowadzenie księgowości.

Wynajem wózków widłowych jest korzystny dla firm z ograniczonym kapitałem. Dla wielu firm zakup nowego sprzętu może być nieosiągalny. Przedsiębiorcy zastanawiając się, gdzie najlepiej zainwestować swoje pieniądze, z pewnością bardziej docenią niską miesięczną ratę, aniżeli wydanie znacznej kwoty jednego miesiąca.

Kolejną zaletą jest elastyczność. Jeśli potrzebujesz wózka widłowego tylko sezonowo, wypożyczenie pozwoli Ci uniknąć płacenia za nieużywany sprzęt. Wypożyczenie wiąże się także z niższymi kosztami utrzymania – to firma wynajmująca sprzęt ma na swoich barkach okresowe przeglądy i czynności serwisowe.

Wynajem wózków widłowych zagwarantuje, że zawsze będziesz mieć dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych. Jednorazowo zakupiony sprzęt może nie spełniać najnowszych norm dotyczących bezpieczeństwa lub emisji. W przypadku wynajmu masz gwarancję, że zawsze będziesz pracować na nowym i sprawdzonym sprzęcie.

Kiedy lepszą alternatywą jest zakup wózka widłowego?

Z kolei jeśli Twoja firma będzie potrzebować wózka widłowego przez długi czas, zakup wózka widłowego może być rozwiązaniem wartym rozważenia. Brak wahań związanych z sezonowością, przepływ pracy i wiele projektów realizowanych w firmie to sytuacje, w których zakup wózka widłowego jest doskonałą alternatywą do wynajmu. Zakup wózka widłowego jest również wygodnym rozwiązaniem, jeśli w firmie znajdzie się osoba odpowiedzialna za regularne przeprowadzanie czynności serwisowych i konserwacji. Wtedy zakupiony sprzęt odwdzięczy się wydajną i komfortową pracą i przede wszystkim możliwością pracy przez wiele lat.