24 września 2022
Wszystko, co musisz wiedzieć o ładowaniu akumulatora wózka widłowego

Ładowanie akumulatora wózka widłowego to proces, o którym wiele osób nie wie zbyt wiele. Głównym powodem jest to, że proces ten nie jest tak prosty, jak podłączenie samochodu elektrycznego w celu naładowania. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o ładowaniu akumulatora wózka widłowego. Zaczniemy od podstawowych zasad ładowania, a następnie przejdziemy do korzyści płynących z ładowania baterii. Na koniec omówimy kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić jak najdłuższy czas pracy pojazdu.

Akumulator litowo-jonowy należy zawsze pozostawić naładowany, gdy nie jest używany. Ryzyko przeładowania akumulatora poprzez kontynuowanie ładowania jest zerowe, dzięki czemu wzrasta komfort użytkowania pojazdu.

Jak ładować akumulator w wózku widłowym?

Najważniejszą częścią wózka widłowego są akumulatory do wózków widłowych. Jest to źródło zasilania, które umożliwia podnoszenie i przenoszenie ciężkich ładunków. Czas ładowania akumulatora wózka widłowego zależy od różnych czynników, takich jak warunki pogodowe i wiek akumulatora.

Jak prawidłowo ładować akumulator? To niezwykle proste:

  1. Zatrzymaj się i zaciągnij hamulec postojowy
  2. Podłącz wózek widłowy do ładowania, używając obu rąk
  3. Odłącz od zasilania po ustalonym czasie (czas ładowania akumulatora znajdziesz w instrukcji dostarczonej przez producenta)
  4. Zwolnij hamulec postojowy i wróć do pracy

Akumulator litowo-jonowy może być ładowany okazjonalnie. Oznacza to krótkie okresy ładowania w czasie wybranym przez operatora wózka widłowego lub określonym przez harmonogram zmian. Akumulator może być ładowany podczas każdej przerwy w pracy, kiedy w sposób naturalny występuje przestój dla kierowcy. Ten styl ładowania nie tylko zwiększa czas pracy, ale jest zalecany w celu zwiększenia żywotności baterii litowo-jonowej.

Akumulator może być podłączony do prądu w bardzo krótkich odstępach czasu, nawet tak krótkich jak 10 minut, aby łatwo utrzymać wystarczający poziom naładowania. W celu zachowania najwyższej kondycji baterii najlepiej jest nie dopuścić do spadku poziomu naładowania poniżej 30%. Pełne naładowanie akumulatora litowo-jonowego zazwyczaj trwa mniej niż dwie godziny.

Ładowarki do akumulatorów litowo-jonowych

Ładowarki powinny być lekkie i na tyle kompaktowe, aby można było je umieścić wszędzie tam, gdzie jest dostęp do zasilania i gdzie jest to najwygodniejsze dla operatorów w magazynie. Zaleca się zakup baterii litowych w pakiecie z odpowiednimi ładowarkami, choć w niektórych przypadkach starsze ładowarki mogą zostać zmodyfikowane tak, aby były kompatybilne z akumulatorami w nowych wózkach widłowych. Ładowarka litowa musi być zaprogramowana tak, aby zapewnić zalecaną moc wyjściową odpowiadającą pojemności baterii i szybkości ładowania.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!

Ładowanie baterii litowych i kwasowo-ołowiowych

Ładowanie akumulatora litowo-jonowego oferuje unikalne korzyści w porównaniu do akumulatora kwasowo-ołowiowego. Główną zaletą akumulatorów litowo-jonowych jest zwiększona pojemność i żywotność akumulatora przy szybkim ładowaniu. Cykl pracy akumulatora kwasowo-ołowiowego to zazwyczaj 8 godzin pracy, 8 godzin ładowania i 8 godzin chłodzenia.

W odróżnieniu od akumulatorów litowo-jonowych, które korzystają z ładowania przy nadarzających się okazjach, cienkie płyty czystego ołowiu muszą być w pełni naładowane podczas każdej sesji ładowania, aby ograniczyć zasiarczenie. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wykazują zwiększoną utratę pojemności ładunkowej. Akumulatory litowo jonowe charakteryzują się z kolei większą szybkością ładowania i rozładowywania niż tradycyjna technologia kwasowo-ołowiowa.

Szybkość ładowania baterii litowych

Akumulatory litowo-jonowe ładują się bardzo szybko. Szybkość ładowania jest oznaczana pod nazwą Capacity. Tempo 1C oznacza, że w ciągu jednej godziny akumulator ładuje się do pełnej pojemności. Akumulator posiada szybkość ładowania do 1,5C. Bateria naładuje się od stanu naładowania 100% w około dwie godziny przy prędkości 0,5C. Stan naładowania baterii nigdy nie powinien spaść  poniżej 30%, a szybkie ładowanie okazjonalne podczas regularnych przerw w pracy wystarczy, aby bateria wystarczyła na wiele zmian w ciągu dnia.

Akumulator jest integralną częścią wózka widłowego, ponieważ zasila pojazd. Bez w pełni naładowanej baterii Twój wózek widłowy nie będzie działał. Ważne jest, aby wiedzieć, jak ładować i konserwować akumulator wózka widłowego, aby działał dłużej i był bardziej wydajny. Z artykułu dowiedziałeś się, jak możesz ładować i konserwować akumulator wózka widłowego, aby działał dłużej, był bardziej wydajny i nie wymagał wymiany tak często, jak bez odpowiedniej pielęgnacji.