29 października 2021
nowy czy stary wózek widłowy?

Wózki widłowe dla wielu firm stanowią podstawowy sprzęt, wykorzystywany na co dzień.  Można je podzielić na cztery kategorie, w zależności od sposobu zasilania: wózki widłowe elektryczne, wózki widłowe spalinowo-elektryczne, wózki widłowe napędzane benzyną i modele działające na gaz ziemny. Dzieląc je według napędu, wyszczególniamy wózki widłowe ręczne, elektryczne i spalinowe.

Aby wybrać odpowiedni typ wózka widłowego do swoich potrzeb, należy wziąć pod uwagę szereg kwestii. Jedną z nich jest budżet – należy zastanowić się nad ceną zakupu, jak i późniejszymi kosztami operacyjnymi. Kolejną priorytetową do rozważenia kwestią jest wielkość magazynu lub placu oraz to, jak często będziesz korzystać z urządzenia.

Rola wózka widłowego w firmach

Wózek widłowy to napędzany wózek przemysłowy używany do przenoszenia lub układania materiałów. Wykorzystywany jest przez większość firm z branży transportowej, logistycznej, przemysłowej, produkcyjnej i budowlanej, do załadunku i rozładunku transportujących materiałów. Oprócz wyboru konkretnego modelu ważne jest, aby osoby pracujące z tym sprzętem zapoznały się szczegółowo ze wszystkimi specyfikacjami technicznymi przed rozpoczęciem ich użytkowania.

Kluczowe pytania z perspektywy kupującego wózek widłowy

Wózki widłowe są ważnym elementem wyposażenia magazynu. Pomagają w przenoszeniu ciężkich i niewygodnych przedmiotów z miejsca na miejsce. Przy podejmowaniu decyzji, jaki typ wózka widłowego jest najlepszy dla Twojej firmy, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Rozważania te obejmują rozmiar, nośność, zwrotność, sterowanie i źródło zasilania. Wybrany typ powinien odzwierciedlać Twoje wyjątkowe potrzeby i okoliczności.

Podczas decyzji o odpowiednim, dedykowanym wózku widłowym do firmy, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

  1. Miejsce pracy

Niezależnie czy wybierasz wynajem wózka widłowego, czy bardziej zainteresowany jesteś opcją zakupu na stałe, wybierając wózek do firmy, należy zastanowić się nad kilkoma parametrami i rozważyć kilka kwestii.wagę kilka czynników. Pierwszą rzeczą, jaką warto jest ustalić, jest środowisko, w jakim wózek widłowy będzie pracował. W ramach miejsca pracy ustalamy więc powierzchnię, po której wózek widłowy będzie się poruszał, a także to, czy będzie pracować w środku czy na zewnątrz. Przy tym aspekcie można również ustalić, ile godzin dziennie wózek widłowy będzie wykorzystywany w firmie.

  1. Maksymalny udźwig

Wybór wózka widłowego do firmy powinien być podyktowany także udźwigiem. Warto dopasować wózek widłowy w zależności od Twoich indywidualnych wymagań.  To, jaka jest średnia waga transportowanych ładunków, ich szerokość i objętość ma znaczenie. Wózki widłowe mogą mieć różne funkcje, dedykowane dla Twoich potrzeb, dlatego niezbędną kwestią jest ustalenie najczęściej transportowanych materiałów.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!
  1. Zasilanie

Jeśli chodzi o wózki widłowe, mamy do dyspozycji trzy rodzaje napędów – elektryczny, gazowy lub diesel.

Jeśli planujesz wykorzystać wózek widłowy na terenie magazynu, to właśnie elektryczne wózki widłowe będą świetną inwestycją. Koszt jest często wyższy, jednak urządzenia mają szereg zalet, takich jak cicha praca i brak emisji spalin, co przekłada się na odpowiednią wydajność w pomieszczeniu.

Z kolei wózki widłowe pracujące na LPG lub olej napędowy odznaczają się wyższą skutecznością i wydajnością. Są także szybsze, co sprawia, że mogą być nieocenione do wykorzystania na zewnątrz przy podnoszeniu ciężkich materiałów. Wózki widłowe tego typu mają także długą żywotność, co jest bardzo dużą zaletą dla użytkowników.

  1. Wybór opon to podstawa

Na rynku mamy różne rodzaje opon, które wykorzystywane są przy wózkach widłowych. Najczęściej spotykane na rynku są opony pełne lub pneumatyczne. Można sięgnąć także po wózki widłowe, które mają odpowiednie zastosowanie, do różnych miejsc pracy. Wybór odpowiednich opon znacząco wpływa na obsługę wózka widłowego, w tym bezpieczeństwo.

Wybór wózka widłowego — podsumowanie

Celem niniejszego artykułu jest zapewnienie kompleksowego przeglądu tego, co jest potrzebne i co należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu, bądź wynajmu wózka widłowego.