14 marca 2022
Zastosowania i korzyści elektrycznego wózka widłowego

W ciągu ostatniej dekady na rynku rozwiązań do magazynowania wprowadzono wiele znaczących ulepszeń i aktualizacji nowoczesnych wózków widłowych wszelkiego rodzaju. Dziś mamy do dyspozycji znacznie więcej opcji, które pasują do niemal każdego środowiska pracy. Elektryczne wózki widłowe są częścią tego ogromnego ruchu większej kontroli zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W szczególności magazyny i zastosowania komercyjne to elektryczne wózki widłowe używane ze względu na ich zalety w zakresie kosztów, konserwacji i eksploatacji.

Ogólne korzyści z posiadania elektrycznych wózków widłowych

Przedstawiając korzyści związane z użytkowania wózków widłowych pierwsze, co nasuwa się na myśl to ograniczenie kosztów. Początkowy koszt nowego elektrycznego wózka widłowego jest zwykle wyższy, ponieważ większość paliwa do jego zasilania, tj. akumulator i ładowarka, są kupowane z góry. Należy jednak pamiętać, że koszty paliwa zostały prawie wyeliminowane, ponieważ jedyne, za co trzeba zapłacić, to prąd do ładowania akumulatora.

Dodatkowo zmniejszenie wydajności w porównaniu z wózkami widłowymi z silnikiem jest niewielkie lub żadne, a ponadto można uzyskać duże oszczędności. Warto więc zwrócić uwagę na koszty ładowania i uzupełniania akumulatora, które są minimalne i stanowią  ułamek kosztów paliwa, które musielibyśmy dostarczyć, wybierając pojazdy spalinowe.

Większy udźwig i większą stabilność wózka można osiągnąć dzięki nieodłącznemu niższemu środkowi ciężkości wózka elektrycznego. Dodatkową kwestią jest emisja, która jest bliska zeru. To z kolei przyczynia się do radykalnego zmniejszenia śladu węglowego.

Zalety elektrycznych wózków widłowych w małych magazynach

Elektryczne wózki widłowe są idealne do małych obiektów. Niektóre wózki widłowe mają wysokość masztu zamkniętego poniżej 2 m, co umożliwia łatwe przechodzenie przez drzwi i manewrowanie między alejkami. Mniejsze podwozie w porównaniu z wózkiem widłowym spalinowym poprawia zwrotność ze względu na mniejszy promień skrętu, co jest idealne dla obiektów o wąskich korytarzach, zmniejszając w ten sposób ryzyko błędu operatora.

Elektryczne wózki widłowe zapewniają wysoką kulturę pracy

Istotnym czynnikiem jest redukcja hałasu w miejscu pracy. Elektryczne wózki widłowe pracują cicho, dzięki czemu wpływają znacząco na komfort pracy pracowników, co bezpośrednio przekłada się na ich efektywność.

Łatwiejsza konserwacja w porównaniu z modelami spalinowymi

Z elektrycznymi wózkami widłowymi zwykle wiążą się dłuższe okresy międzyobsługowe i niższe koszty rutynowej konserwacji. Jest znacznie mniej komponentów, a olej silnikowy, filtry, płyn chłodzący i akcesoria po prostu nie istnieją, a dodatkową korzyścią jest brak odpadów do utylizacji. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do obniżenia kosztów długoterminowych. Eliminacja zapotrzebowania na olej napędowy i gaz LPG z kolei eliminuje potrzebę przechowywania paliwa, co zmniejsza koszty oraz zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Potrzebujesz fachowej diagnostyki lub serwisu wózków widłowych?

Chcesz wynająć lub kupić wózek widłowy?

Sprawdź nasze atrakcyjne ceny na wózki widłowe i ich serwis!

Napisz do nas!

Używane elektryczne wózki widłowe to być może rozwiązanie dla Ciebie

Jeśli zastanawiasz się nad poprawą efektywności pracy Twojego magazynu, sugerowanym rozwiązaniem może być wynajem lub zakup używanych wózków widłowych. Nasza firma specjalizuje się w tej dziedzinie od lat, dzięki czemu sprawnie doradzimy Ci optymalne rozwiązanie w tym zakresie.